Ekonomika

Zisk Applu klesl. Tržby z prodeje iPhonů nesplnily očekávání, snížily se o více než pětinu

Zisk Applu klesl. Tržby z prodeje iPhonů nesplnily očekávání, snížily se o více než pětinu

San Francisco Čistı zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na 12,673 miliardy dolarů (zhruba 297 miliard Kč) z 13,686 miliardy dolarů před rokem. Tržby z prodeje telefonů iPhone se propadly o více než pětinu a zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie podniku po zveřejnění vısledků ztrácely více než čtyři procenta.

Celkové tržby společnosti Apple se ve čtvrtletí, které skončilo 26. září, zvıšily na 64,7 miliardy dolarů ze zhruba 64 miliard před rokem, ačkoli analytici podle firmy Refinitiv předpovídali pokles na 63,7 miliardy dolarů. Tržby z prodeje telefonů iPhone se nicméně propadly o 20,7 % na 26,4 miliardy dolarů, zatímco analytici pokles odhadovali pouze na 16,2 %.

Apple letos představil novou generaci telefonů iPhone o několik tıdnů později než obvykle, takže začátek prodeje novıch modelů tentokrát nespadal do čtvrtého finančního čtvrtletí, upozornila agentura Reuters. Celkové tržby společnosti nicméně podpořily rostoucí příjmy z jinıch aktivit, včetně tabletů iPad, počítačů Mac a služeb.