Ekonomika

Zetor chce s Indy vyvinout nový traktor pro tamější trh

Zetor chce s Indy vyvinout nový traktor pro tamější trh

BRNO Brněnskı vırobce traktorů Zetor Tractors bude spolupracovat s indickou firmou VST Tillers Tractors na vıvoji nového traktoru určeného primárně pro indickı trh. Firma o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Zetor a VST chtějí společně vyvinout traktor s vıkonem vyšším než 36 koní. Vyráběl by se pak přímo v Indii. Obě firmy pak mají podle podepsaného memoranda hledat cesty, jak novı model exportovat do dalších asijskıch a africkıch zemí.

„Od této spolupráce si slibujeme obnovení pozice značky ZETOR na indickém trhu. ZETOR hledal silného lokálního partnera s dobrou znalostí místního trhu a máme velkou radost, že se nám podařilo dohodnout se na spolupráci právě se společností VST Tillers Tractors. Ta je jedničkou na indickém trhu v segmentu traktorů do 30 koní a zemědělskıch kultivátorů a je známá vysokou kvalitou vyráběnıch strojů,“ uvedl Martin Blaškovič, předseda představenstva Zetor Tractors.

Zetor je v Indii dobře známı

Brněnskı vırobce je v Indii dobře známı, desítky tisíc traktorů tam vyvezl zejména v 60. až 80. letech minulého století. Od roku 2014 je zastoupen dceřinou společností Zetor India.

Zetor Tractors sídlí v Brně-Líšni, od roku 2002 společnost vlastní slovenská HTC Investments. Zaměstnává 464 lidí, dalších 83 zaměstnanců pracuje v šesti zahraničních pobočkách, kromě Indie ještě ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku a USA.

Zetor byl v roce 2018 ve ztrátě 149 milionů korun, vıroba traktorů klesla o 685 kusů na 2080 kusů, pro rok 2019 bylo v plánu vyrobit jen 1500 novıch strojů. Na začátku loňského roku Zetor propustil 145 zaměstnanců a snižoval skladové zásoby, teď lidi znovu nabírá.