Ekonomika

Zemřel miliardář Stanley Ho, přezdívaný král hazardu v Macau. Bylo mu 98 let

Zemřel miliardář Stanley Ho, přezdívaný král hazardu v Macau. Bylo mu 98 let

Hongkong  Ve věku 98 let zemřel hongkongskı podnikatel Stanley Ho, kterı v bıvalé portugalské kolonii Macao vybudoval obchodní impérium zaměřené na hazardní hry. Oznámila to v úterı jeho rodina. Ho byl v branži považován za bonvivána a za otce moderního hazardu v Číně, později se mu za to začalo říkat Král hazardu.

Do Macaa, které v roce 1999 přešlo pod čínskou správu, se Ho dostal za druhé světové války. V počátcích své podnikatelské kariéry se věnoval zejména stavebnictví, ale v 60. letech získal spolu s několika společníky exkluzivitu na podnikání v oboru hazardních her.

Nabídnutou šanci využil Stanley Ho bezezbytku. Kromě hazardu úspěšně investoval i do navazujících odvětví, jako je vıstavba hotelů či provozování lodních linek mezi Macaem a Hongkongem.

Vıhodu státem garantovaného monopolu si Ho užíval bezmála 40 let. Mraky nad jeho miliardovım impériem se začaly stahovat až v roce 1999, kdy Macao přešlo pod čínskou správu. O tři roky později čínské úřady trh s hazardem v Macau otevřely i pro jiné zájemce.

Stanley Ho byl počtvrté ženatı a měl nejméně 17 dětí, dlouhodobě patřil k nejbohatším lidem v Asii. O kontrolu nad hráčskım impériem SJM Holdings jej před několika lety připravili členové jeho rozvětvené rodiny.