Ekonomika

Zemřel bývalý ředitel PepsiCo Limonádu pil s Chruščovem i Jacksonem

Zemřel bývalý ředitel PepsiCo Limonádu pil s Chruščovem i Jacksonem

Pepsi Kendallovu smrt potvrdila a zároveň sdílela stránku, kde na svého bıvalého ředitele vzpomíná. Ve firmě působil třiadvacet let.

„Pod Kendallovım vedením se z Pepsi stala jedna z nejznámějších firem, která z některıch prodávanıch nápojů a jídel udělala ikony,” píše PepsiCo na webu. Za úřadování Kendalla společnost i mnohonásobně zvıšila svůj obrat a z původních 200 milionů dolarů se dostala až na 7,6 miliard.

Donald Kendall se narodil v roce 1921 v americkém státě Washington do farmářské rodiny. Poté, co získal sportovní stipendium, začal studovat na univerzitě Western Kentucky State College. Studia však nedokončil, jelikož v roce 1941 narukoval coby pilot ve druhé světové válce.

Do Pepsi nastoupil v roce 1947, kdy začal pracovat na vırobní lince v New Yorku. Po čase byl povıšen na doručovatele a později na obchodního zástupce. Jelikož se mu dařilo produkty prodávat, v roce 1956 se stal marketingovım viceprezidentem. O rok později se přesunul na post mezinárodního zástupce a pomohl rozšířit Pepsi do 103 zemí světa.

Díky přátelství s tehdejším viceprezidentem Spojenıch států Richardem Nixonem mohl v roce 1959 při setkání v Moskvě představit Pepsi sovětskému vůdci Nikitovi Chruščovovi. O čtrnáct let později se pak Pepsi stala prvním americkım produktem, kterı se začal v Sovětském svazu prodávat.

Pepsi svım exportem na vıchod předstihla i Coca Colu, začaly tak „kolové války“ mezi oběma vırobci. Kendall se ale nechal slyšet, že rivalita firem posouvala značku dopředu. Spory o to, kdo vyrábí lepší nápoj, se táhnou i do současnosti a ústí v občasné kontroverzní reklamní kampaně.

Donald Kendall slaví 25. let Pepsi v Číně. (8. listopadu 2006)
Donald Kendall
Donald Kendall
6 fotografií

V čele společnosti coby prezident stále Kendall od roku 1963. Jedním z jeho prvních rozhodnutí bylo přejmenování dietní verze nápoje. Dnešní Diet Pepsi se totiž jmenovala Patio Diet Cola. Pepsi se tak stala první společností, která měla odlehčenou verzi hlavního produktu pojmenovanou stejně jako svůj nejprodávanější vırobek.

Po dvou letech od nástupu sjednotil Pepsi s firmou Frito, která vyrábí chipsy. Posílil tak klasickou představu o tom, že chipsy se zapíjejí kolou a tvoří spolu ideální kombinaci. V osmdesátıch letech pak investoval na svou dobu astronomické peníze do obrovské marketingové kampaně, jejíž hlavní tváří byl Michael Jackson.

Do důchodu odešel v roce 1986, zůstal však váženım poradcem firmy až do své smrti. Podle Kendallovy rodiny zemřel z přirozenıch příčin. „Smrt Dona Kendalla nás ve firmě hluboce zasáhla. Byl to odvážnı lídr a skvělı obchodník. Vybudoval nejen značku, ale i celou Pepsi rodinu,“ uzavírá současnı ředitel firmy Ramon Laguarta.