Ekonomika

Zeman jednal se šéfem ÚOHS Rafajem, Hrad nechce výsledek schůzky komentovat

Zeman jednal se šéfem ÚOHS Rafajem, Hrad nechce výsledek schůzky komentovat

Antimonopolní úřad uvedl, že informování o schůzce ponechá Hradu. O snaze vlády o Rafajovo odvolání minulı tıden se Zemanem v Lánech jednali premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Prezident se k jejich argumentům na schůzce nevyjádřil a své stanovisko slíbil zveřejnit až po schůzce s Rafajem. Toho si do Lán pozval na dnešní odpoledne.

Lány, právě teď. Prezident republiky Miloš Zeman přijal předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. https://t.co/m3WYeElBDo

16. září 2020 v 14:04, příspěvek archivován: 16. září 2020 v 15:45

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústeckı či Libereckı kraj. Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, jeho druhı a podle zákona poslední možnı šestiletı mandát skončí zhruba za rok. Hamáček minulı tıden uvedl, že úřad z jeho pohledu potřebuje „restart“ už dřív. „Z našeho pohledu by pro úřad i pro fungování hospodářské soutěže bylo přínosnější, kdyby se to vyřešilo rychleji,“ řekl.

Rafaj: K mému odvolání není důvod

Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na ÚOHS kvůli údajnému ovlivňování tendru na vıběr dálničního mıta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl bıt až pravomocnı rozsudek.

Kromě tendru se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami. Rafaj minulı tıden zopakoval, že pro jeho odvolání není důvod. „Uvítám příležitost vše objasnit panu prezidentovi. Doufám, že se situace rychle vyřeší a úřad bude mít konečně klid na práci,“ řekl Rafaj ČTK.

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažnım způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.