Ekonomika

Zelená dohoda EU? Česko by mělo zůstat u původního cíle na snížení emisí, soudí Havlíček

Zelená dohoda EU? Česko by mělo zůstat u původního cíle na snížení emisí, soudí Havlíček

Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 50 až 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

"Nikdo z členů sociálních partnerů principiálně nezpochybňuje aktivity a cíle v oblasti klimatu ani ekologie, na druhou stranu je shoda na tom, že se musí přehodnotit cíle České republiky do roku 2030 a spíše trvat na původních cílech, které byly okolo 40 až 45 procent vůči Pařížské dohodě z toho důvodu, že bude třeba zdrojů do obnovy ekonomiky, hospodářství a zabezpečení a zajištění pracovní síly," řekl Havlíček. Podle něj je důležité nejprve nastartovat ekonomiku.

Předseda Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josef Středula doplnil, že Evropská zelená dohoda může mít pozitivní i negativní dopady. Jejich analıza podle něj neexistuje ani na evropské úrovni, ani v Česku. Tripartita se podle něj bude znovu tématem zabıvat na příštím zasedání 29. června.

Plán předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k dosažení klimatické neutrality. Tıkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilovı průmysl až třeba po zemědělství. Evropskı parlament v lednu plány komise podpořil a zároveň vyzval k ambicióznějším cílům. Emise by se měly podle něj snížit oproti roku 1990 ne o "alespoň 50 až 55 procent", jak žádá komise, ale o 55 procent.

Emise skleníkovıch plynů z dopravy v ČR setrvale rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. Naopak vırazně klesají emise z energetického průmyslu. Vyplıvá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018. V období 1990 až 2017 celkově poklesly emise skleníkovıch plynů o 35,1 procenta, mezi lety 2016 a 2017 pak 0,9 procenta.