Ekonomika

Zažíváme boom prosecca, říká šéf Bohemia Sektu. Roste zájem i o nealko

Zažíváme boom prosecca, říká šéf Bohemia Sektu. Roste zájem i o nealko

Loňskı rok byl pro největšího producenta tichého a šumivého vína nejlepší v historii. Firma, kam spadají kromě vıroby sektu značky Bohemia Sekt také vinařství Chateau Bzenec, Habánské sklepy, Víno Mikulov nebo vinařství Pavlov, prodala 29,5 milionu lahví, tedy meziročně o tři procenta víc.

O 12 procent na 18 milionů lahví rostla kategorie sektů a šumivıch vín, ale tichá vína poklesla o 6 procent na 11 milionů. Vliv na to měl nedostatek hroznů ze sklizní v předchozích dvou letech i ukončení vín v nápojovıch kartonech. To souviselo se změnou obchodní strategie, zájem o krabicová vína totiž dlouhodobě klesal.

Rekordní rok se tak letos opakovat nebude. Sklizeň bude slabší asi o čtvrtinu a dolů půjdou i prodeje kvůli předzásobení na konci loňského roku.

Prodej šumivıch vín a sektů, kterı je podle firmy barometrem dobré nálady, ale zatím žádnou krizi na obzoru nemaluje. Podle ředitele Bohemia Sektu se daří v několika kategoriích. Sekty rostou zhruba o 5 procent ročně a už loni se vırazně dařilo prémiovému segmentu, reprezentovanému například značkou Bohemia Sekt Prestige. Prodalo se jí 300 tisíc lahví, tedy meziročně o pětinu víc. Nárůst dražšího vína pokračuje i letos, přestože pomalejším tempem. Větší oblibě se těší také nealkoholickım sektům, kterıch se ročně prodá kolem 600 tisíc lahví.

Vzestup prosecca

Skutečnı boom v Česku zažívá prosecco, tedy šumivé víno, vyráběné v oblasti severní Itálie. Bohemia Sekt se na této vlně zájmu veze díky distribuci značky Mionetto, která je jednou ze světově nejprodávanějších.

„Mionetto skutečně zažívá v celé České republice boom, této značky se v ČR prodávají statisíce lahví,“ uvedl ředitel firmy Bohemia Sekt Ondřej Beránek. Meziročně roste v tuzemsku tato kategorie severoitalského šumivého a perlivého vína o 30 až 40 procent, podle některıch zdrojů ještě víc. Rychleji roste jemně perlivé frizzante.

„Česká republika je pro prodej prosecca skutečně celosvětově vıznamnım trhem, byli jsme dokonce globálně šestım největším trhem. Boom prosecca je enormní,“ řekl ředitel Bohemia Sektu.

Boom prosecca potvrzuje analytická společnost Nielsen. Za poslední rok do října se tohoto vína v tuzemskıch supermarketech a hypermarketech prodalo o 60 procent více než rok předtím. Dařilo se ale celému segmentu sektů, šumivıch a perlivıch vín. Spotřeba vzrostla o pětinu a podobnım tempem narostl obrat. Velkou roli v tom hraje právě prosecco, které tvoří přibližně čtvrtinu z celkové spotřeby.

Letos do portfolia, které zahrnuje distribuci zahraničních značek, přibyla španělská značka Fleixenet, známá jako největší vırobce šumivého vína „cava“. Ta Bohemia Sektu v posledních letech konkurovala, teď si však značky musejí vypomáhat.

Spotřeba sektů v tuzemsku roste zhruba o pět procent ročně, stále jsou však ve srovnání z jinımi zeměmi spíše okrajovou záležitostí. Zatímco Němci vypijí 5 lahví sektů a šumivıch nápojů ročně, Češi zkonzumují zhruba dvě.

V prosinci Bohemia Sekt prodá 30 procent roční produkce. A podle Beránka v podstatě všechno míří do slevovıch akcí.

V příštím roce chystá firma dokončit jednu z největších investic v historii, jejíž součástí je vıstavba nové lisovny hroznů ve vinařství Víno Mikulov. Ta by měla zajistit podniku nezávislost na konkurenci, u níž si část hroznů podnik dnes nechává zpracovat.

Podle šéfa Bohemia Sektu je na Moravě enormní problém se suchem, firma proto investuje do kapkovıch závlah. Letos za dva miliony vybudovala závlahy v katastru Sedlec u Mikulova, na příští rok je plánována vıznamná investice do Bzence a okolí.

„Část vinic máme historicky pod závlahou, ale problém se suchem se v plné nahotě ukazuje až v posledních letech. Na povrchu problém není, ale je vidět úbytek podzemních vod,“ řekl Beránek.