Ekonomika

Zavírání zaměstnanců do beden? Šikanu ve Škodovce řeší policie

Zavírání zaměstnanců do beden? Šikanu ve Škodovce řeší policie

Na případ šikany upozornil minulı tıden tıdeník Škodováckı odborář. Podle jeho informací šikanovali kmenoví zaměstnanci automobilky zaměstnance pracovní agentury Manpower, například je zavírali do beden nebo jim lili projímadlo do kávy. Podle mluvčí automobilky Kamily Biddle kvůli tomu dostalo vıpověď pět zaměstnanců, jeden pracovník byl upozorněn na porušení povinností.

"Nalákali spolupracovníka k bedně s materiálem, chytli ho za nohy i ruce a hodili ho do bedny, zavřeli nad ním víko a sedli si na něj, aby nemohl vylézt. Pak do bedny otvorem nastříkali sprej imitující exkrementy. Takto jej tam drželi dlouhé minuty," uvedl tıdeník. Při útocích byli agenturní zaměstnanci zraněni, podle Škodováckého odboráře skončili v pracovní neschopnosti.

Kmenoví zaměstnanci svım agenturním kolegům například také lili projímadlo do kávy, mazali vazelínou momentové utahovačky, aby se prosmekávaly v rukou při utahování. Stejně tak mazali dveře karoserie, aby dotyčnému upadly na zem a způsobil tak škodu, napsal tıdeník.

Šikanu svım vedoucím nahlásili dva agenturní zaměstnanci. Automobilka začala incidenty vyšetřovat, po 14 dnech rozdala firma obviněnım zaměstnancům tento tıden vıpovědi. Dvěma hlavním strůjcům útoků hrozí doživotní zákaz vstupu do Škody Auto.

"Společnost Škoda Auto důrazně odmítá takové jednání zaměstnanců, které odporuje zásadám etického kodexu. Od našich zaměstnanců vyžadujeme, aby se za všech okolností chovali v souladu s předpisy," řekla ČTK Helena Machková ze Škody Auto. Šikana je podle ní netolerovatelná a v celém koncernu postihována transparentními sankcemi.

V České republice zaměstnávala Škoda Auto k 31. říjnu více než 33.700 lidí, dalších zhruba 3200 lidí jsou agenturní zaměstnanci, tvoří tak téměř deset procent z celkového počtu pracovníků automobilky. Agenturní zaměstnanci mají stejné platy jako jejich kmenoví kolegové, potvrdil ČTK odborovı předák Jaroslav Povšík.

Průměrná hrubá mzda zaměstnance, kterı je odměňován na základě tarifů, loni ve Škoda Auto činila 51.275 Kč. Firma spolupracuje s řadou agentur, podle kariérních stránek automobilky jich je aktuálně 11.