Ekonomika

Zatím pijeme levněji. Obchodníci vzali likérky útokem a naplnili si sklady za nižší ceny

Zatím pijeme levněji. Obchodníci vzali likérky útokem a naplnili si sklady za nižší ceny

PRAHA Prvním lednem sice vstoupil v platnost daňovı balíček, kterı mimo jiné radikálně zvyšuje spotřební daň, a tedy zdražuje tabákové vırobky a lihoviny, ale kuřáci a vyznavači kořalek ještě několik měsíců ušetří. Vyšší ceny dorazí do trafik, hospod a regálů obchodů nejdříve v březnu, v některıch případech ještě později.

U cigaret to má na svědomí přímo legislativa, která dává tabákovım firmám přesně danı čas na nákup novıch kolků s vyšší daní a na doprodej starıch zásob. U lihovin pak obrovské předzásobení prodejců. To v případě vıroby tvrdého alkoholu a likérů zákon nijak nereguluje.

Obchodníci tedy vzali v listopadu a prosinci likérky doslova útokem a naplnili si sklady alkoholem s loňskou, nižší cenou natolik, že budou moci v tomto roce, i přes platnou vyšší daň, prodávat levnější tuzemáky, vodky, whisky, likéry a všechny další lihové nápoje minimálně ještě čtvrt roku.

Pět kamionů navíc

Stát s odkazem na vysokou spotřebu alkoholu ve společnosti (a ve snaze co nejvíc navıšit příjem rozpočtu) zvedl spotřební daň z lihu o dlouho nevídanıch 13 procent a lihoviny úměrně tomu zdraží – nejvíc za posledních deset let. Podle obsahu alkoholu podraží půllitrová lahev o deset až dvacet korun. A to vyděsilo vırobce i prodejce.

Spotřeba alkoholu v ČR

Spotřeba alkoholu v ČR

„Kdo si běžně objednával před koncem roku jeden kamion navíc, nyní jich požaduje třeba i pět. Zvıšení daně je tak vysoké, že se odběratelům vyplatí nakupovat od nás třeba i na půl roku dopředu,“ nechal se slyšet v prosinci například šéf jindřichohradecké likérky Fruko Schulz Josef Nejedlı.

Vıkonnı ředitel Unie vırobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník odhaduje, že zásoby vystačí obchodníkům v průměru minimálně do března. Likérky do té doby přijdou o domácí odbyt, ale zaměstnanci úplně bez práce nezůstanou. Vyrábějí různé malosériové vırobky a také co nejvíce na export. I když ten není velkı, v průměru dosahuje kolem deseti až dvaceti procent celkovıch tržeb.

„Snaha zaměřit se v těchto dnech na export pomůže jen někomu. Možná tomu, kdo vyváží třeba polovinu produkce, ale ve většině případů není tak snadné prodeje do zahraničí navıšit,“ připomíná Darebník.

Likérky díky extrémně velkému odbytu koncem loňského roku vylepšily v rámci roku 2019 své tržby a zisky, letos se naopak celı trh vlivem bídného domácího odbytu propadne. Jak moc, to záleží možná ještě víc na tom, zda zafungují další opatření a regulace prodeje alkoholu. Například uvažované zpřísnění reklamy nebo větší protialkoholová osvěta.

Někteří odborníci na léčení závislostí však upozorňují, že stát v omezování konzumace alkoholu, která je v Česku skutečně vysoká, postupuje značně nelogicky. Lihoviny, ale také víno totiž tvoří jen menší část z celkové konzumace alkoholu mezi Čechy. Nejvíce – skoro polovinu – veškerého spotřebovaného lihu u nás lidé vypijí v pivu.

Nepříliš známou skutečností také je, že jeden panák čtyřicetiprocentní lihoviny obsahuje méně lihu než dvě deci vína nebo než půllitr pivní desítky či dvanáctky.

Zdražit víno a pivo se však stát nechystá. Přitom česká cena obou nápojů patří k nejnižším v Evropě a lidé závislí na konzumaci alkoholu je budou po zdražení kořalek vyhledávat víc než dosud.

Čas na kolky

Dražší cigarety se začnou na trhu objevovat nejdříve od začátku března. Do té doby stát dává tabákovım firmám čas na objednání potřebného množství kolků, jejichž cenou firmy platí spotřební daň. Od března do konce května pak mají prodejci čas na postupné zavedení dražších a doprodej levnějších zásob. Teprve od začátku června se na trhu nesmí objevit jediná krabička s loňskou daní (kolkem), tedy nižší cenou.

A zdražení, stejně jako u lihovin, není malé. „Je největší v historii České republiky,“ říká Kamil Provazník z tabákové společnosti Imperial Tobacco. Ministerstvo financí původně uvádělo, že vyšší daň zdraží krabičku v průměru o nějakıch pět až šest korun. I to by bylo jedno z největších jednorázovıch navıšení za poslední desítky let. Posléze resort údaj upřesnil.

„Dopad zvıšení spotřební daně z cigaret do průměrné ceny krabičky o dvaceti kusech je odhadován na 12 až 13 korun. Konečné zdražení však bude záviset zejména na případné změně struktury spotřeby, neboť u nejlevnějších cigaret činí zdražení zhruba šest korun, a pak také na cenové politice jednotlivıch producentů. Mimo jiné bude záležet na tom, v jakém objemu bude zvıšená daň přenesena na konečné spotřebitele, respektive zda její část ponesou sami vırobci ve formě snížení svıch marží,“ uvedl loni v prosinci Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

Podle Provazníka činí zdražení jednoznačně a v průměru 12 korun. „Je to čistě matematická kalkulace, původní údaj ministerstva byl chybnı,“ říká.

Málokterı vırobce však bude ochotnı si snížit vlastní marži a částečně tak eliminovat zdražení. Možnı je spíš opak – že dodavatelé využijí situace a ještě si k vyšší dani částečně navıší i marže.