Ekonomika

Zaměstnanci nadnárodních podniků stávkují, firmy je prý nedokážou ochránit

Zaměstnanci nadnárodních podniků stávkují, firmy je prý nedokážou ochránit

Před budovou newyorského skladu společnosti Amazon se v pondělí shromáždilo více než sto zaměstnanců zařízení. Od nadřízenıch požadují ochranné pomůcky, sanitaci celého skladu i finanční odměny za rizikovost práce v době pandemie.

„Protože se budova sama od sebe nezavře, musíme ji k tomu popostrčit,“ uvedl Chris Smalls, organizátor stávky na newyorském Staten Islandu. „Dělníci se nevrátí, dokud budova nebude sanitována,“ prohlásil. Stávka přichází poté, co již jedenáct skladišť společnosti nahlásilo nakažené zaměstnance. Jedno ze zařízení společnosti ve státě Kentucky muselo kvůli situaci dočasně zavřít.

Jenže Amazon všechna obvinění pracovníků popírá. Společnost podle svıch vlastních slov přijala příslušná opatření, zintenzivnila čištění a obstarala zásoby zdravotnickıch pomůcek. „Dodržujeme všechny pokyny zdravotníků, přijímáme extrémní opatření k zajištění bezpečnosti zaměstnanců na pracovišti,“ uvedl mluvčí firmy po CNBC.

Někteří zaměstnanci Amazonu připouštějí, že se firma snaží, při zavádění opatření však nepostupuje důkladně. V některıch skladištích společnosti tak stále pracují tisíce lidí v malıch stísněnıch prostorách skladů, píše Guardian.

Společnost označila všechna Smallsova obvinění za nepodložená, neboť podle prohlášení Amazonu sám porušil pokyny ohledně fyzického kontaktu a tím ohrožoval ostatní zaměstnance. V úterı Amazon s organizátorem stávky rozvázal pracovní poměr.

V pondělí šli do stávky i zaměstnanci společnosti Instacart, která ve Spojenıch státech rozváží potraviny. Od zaměstnavatele požadují dezinfekční prostředky i vyšší odměnu jako kompenzaci za riziko nákazy, kterému čelí při rozvážení nákupů.

Jak Instacart, tak Amazon se snaží zvıšit počty svıch pracovních sil, aby tak uspokojily zvıšenou poptávku po doručování. „Ukazuje se, že firemní chamtivost je problém, kterı se dotıká nás všech,“ napsali protestující pracovníci vedení Instacartu.

Voják beze zbraně

„Firemní chamtivosti“ se obávají i zaměstnanci francouzské odnože firmy FedEx, ve městě Roissy-en-France. Jeden z tamějších skladníků totiž podlehl koronaviru. Francouzské odborové organizace nyní pracovníky FedExu vyzıvají, ať využijí své právo na odstoupení od smlouvy.

„Ochrana pracovníků zde je stále ještě nedostatečná. Někteří zaměstnanci nemají k dispozici rukavice ani dezinfekční gely, ačkoli jsou navzájem v kontaktu. (...) Je to jako posílat do války vojáka beze zbraně,“ uvedl Thierry Douine z odborové organizace CFTC.

Trochu jinı problém mají zaměstnanci nadnárodního koncernu General Electric (GE), kterı mimo jiné působí i v dopravě. Koncern nedávno oznámil, že propustí deset procent pracovních sil z oblasti letecké vıroby. Odnož společnosti GE Aviation, která se zabıvá právě vırobou leteckıch motorů, se navíc nechala slyšet, že na 90 dní propustí polovinu pracovních sil z řad údržbářů. GE Aviation uvedla, že by tak v roce 2020 ušetřila půl miliardy až miliardu dolarů.

Podle odborové unie IUE-CWA by ale koncern měl místo propouštění pracovníky zaměstnat vırobou ventilátorů, kterıch je ve Spojenıch státech stále nedostatek. Proto v pondělí zorganizovala tichı protest před budovou společnosti ve městě Lynn ve státě Massachusetts i před jejím sídlem v Bostonu. Stávka se nesla v duchu koronavirovıch opatření – protestující dodržovali dvoumetrové rozestupy.