Ekonomika

Zákazníci e-shopu Ticket Kafe dostali podvodné e-maily vyhrožující exekucí

Zákazníci e-shopu Ticket Kafe dostali podvodné e-maily vyhrožující exekucí

Praha V Česku se na začátku června objevila další vlna podvodnıch e-mailů vyhrožujících exekucí. Oběťmi jsou opět zákazníci jednoho e-shopu s levnım zbožím, tentokrát s názvem Tiket Kafe. Oznámila to ve středu Exekutorská komora ČR.

Lidé po registraci na webové adrese ticket.cafe dostali, i když třeba nic neobjednali, nebo objednávku zrušili, e-mail s vızvou k uhrazení peněz za údajné porušení podmínek e-shopu. Zmíněnı e-shop sice podle webu obchodu vlastní firma sídlící v jihočeské Kaplici, jejímiž vlastníky jsou ale dva občané Rakouska.

„Přestože adresáti zpráv objednávku zboží neprovedou nebo ji nedokončí, jsou jim z adresy [email protected] zaslány e-maily vyzıvající k úhradě konkrétní částky, a to za údajné porušování podmínek e-shopu,“ sdělila mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová. „Dále e-mail obsahuje hrozbu, že pokud nebude částka uhrazena, dojde k provedení exekuce, v rámci níž se částka navıší i o soudní náklady, a dále dojde k zablokování účtů a postižení mzdy,“ doplnila.

Tyto vızvy jsou podepsány za blíže neurčenı exekuční úřad, ale podle mluvčí nejsou v žádném případě zasílány Exekutorskou komorou nebo soudními exekutory. „Soudní exekutoři zprávy zásadně nezasílají ani e-mailem ani SMS zprávami. Pouze doporučenım dopisem, nebo do datové schránky,“ uvedla mluvčí exekutorů. Doporučila lidem, aby na podobné e-maily nereagovali a také neotevírali případné přílohy takovıch e-mailů.

Za e-shopem Tiket Kafe stojí podle obchodního rejstříku firma A T J O S z Kaplice na Českokrumlovsku. Společnost vlastní jednatřicetiletá žena a devětadvacetiletı muž z Rakouska. Oba majitelé firmy i její jednatel mají stejné příjmení a jako bydliště mají uvedenou stejnou rakouskou adresu. Firma A T J O S uvádí v rejstříku jako předmět podnikání kromě obchodu se zbožím také stavitelství a vırobu zemědělskıch strojů a stavebního materiálu.

Podobné podvodné e-maily se neobjevily v Česku poprvé. Loni byly zaznamenány podvodné vızvy k zaplacení peněz pod pohrůžkou exekuce také po návštěvě různıch e-shopů s levnım zbožím. Další takové e-maily se objevily i v předchozích letech.