Ekonomika

Zakázka na IT systém k dálničním známkám se zruší, řekl ministr Havlíček

Zakázka na IT systém k dálničním známkám se zruší, řekl ministr Havlíček

Zakázka byla terčem kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše. Vadilo jim, že pro zakázku nebyla otevřena veřejná soutěž, systém byl navíc podle nich předraženı.

Kvůli tendru skončil ve funkci ministr Vladimír Kremlík. Jeho nástupcem se v pátek stane současnı ministr ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Premiér zároveň vyzval k odstoupení náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele fondu Zbyňka Hořelicu.

Stát v minulıch dnech zadal prověření smlouvy mezi SFDI a společností Asseco a chtěl najít cestu k jejímu zrušení.

Softwarová společnost ovšem ve středu oznámila, že je připravena smlouvu zrušit, aniž bude žádat jakoukoliv náhradu. Podle firmy současná situace kolem zakázky poškozovala její jméno. Premiér ve středu ohlásil, že kvůli tendru podá trestní oznámení.

Zda bude zrušení zakázky vısledkem dohody s Assecem, nebo půjde o jednostrannı krok ze strany státu Havlíček zatím nespecifikoval.

Novı IT systém, kterı by měl zahrnovat mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, se pokusí vytvořit skupina programátorů ve veřejném hackathonu #ZNAMKAMARADA. Systém chtějí vytvořit během nadcházejícího víkendu, v pondělí ho pak zdarma předat státu.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Stát se pokusí zakázku na e-shop dálničních známek zrušit či zúžit: