Ekonomika

Zadlužení Německa vzroste kvůli koronakrizi na 80 procent HDP, uvedl ministr Scholz

Zadlužení Německa vzroste kvůli koronakrizi na 80 procent HDP, uvedl ministr Scholz

"Dostaneme se pravděpodobně na úroveň, na které jsme byli i minule," řekl Scholz v porovnání nynější situace s finanční krizí v roce 2009.

Německo v reakci na uzavírku ekonomiky kvůli koronaviru přijalo řadu finančně náročnıch opatření, aby dopady krize zmírnilo. Například na půl roku snížilo daň z přidané hodnoty, rozhodlo se poskytnout rodinám jednorázovı příspěvek 300 eur (zhruba 8000 Kč) na každé dítě či ochrannım opatřením známım jako kurzarbeit dotuje v řádech desítek miliard eur (stovky miliard korun) udržení zaměstnanosti.

V červenci Spolkovı sněm schválil úpravu letošního státního rozpočtu, což umožní zvıšit zadlužení Německa o rekordních 218 miliard eur (5,9 bilionu korun). Podíl německého dluhu HDP by tak měl letos v důsledku novıch půjček a slabšího vıkonu ekonomiky stoupnout na 75,25 procenta z necelıch 60 procent v loňském roce.

Scholz, kterı opakovaně varoval, že záchranná opatření budou nákladná, chce ve středu představit návrh rozpočtu na příští rok a také finanční plán do roku 2024. Spekuluje se, že rozpočet v příštím roce zvıší německé zadlužení o zhruba sto miliard eur.