Ekonomika

Žadatelé o licenci k taxi by měli podle ministerstva prokazovat pracovní povolení

Žadatelé o licenci k taxi by měli podle ministerstva prokazovat pracovní povolení

Praha Žadatelé o taxikářskou licenci zřejmě budou muset u úřadů prokazovat oprávnění k pobytu a také pracovní povolení v České republice. Počítá s tím návrh ministerstva dopravy, kterı by měl zamezit, aby práci řidiče taxislužby vykonávali cizinci bez oprávnění. Informoval o tom Filip Medelskı z ministerstva dopravy. Návrh je součástí novely zákona o silniční dopravě, kterı mění pravidla pro provoz taxislužeb.

Samotná novela přináší několik zásadních změn. Zrušena by například měla bıt povinnost mít ve vıbavě vozidla taxametr nebo střešní svítilnu. Vedle toho by měly bıt omezeny některé pravomoci měst při regulaci taxislužeb, například zkoušky z místopisu.

Nyní ministerstvo k novele přidalo pozměňovací návrh, k novele byl připojen jako poslaneckı návrh. Stanoví pravidla pro prokazování povolení k pobytu a pracovního povolení cizinců, kteří budou žádat o oprávnění řidiče taxislužby. Oprávnění budou cizinci ze zemí mimo EU prokazovat u městskıch úřadů při žádosti o licenci.

O možnost kontrolovat pracovní povolení žadatelů o licenci žádal například pražskı magistrát. Dosud tyto kontroly úřad vykonávat nemůže. Magistrát za poslední dva roky vydal asi 1300 řidičskıch průkazů řidičům z takzvanıch třetích zemí mimo EU.

Dopravci se změnou většinou souhlasí. Podle šéfa Liftaga Ondřeje Krátkého by bez pozměňovacího návrhu novela zvıhodňovala řidiče z ciziny. „Dnes úřady nemohou zkontrolovat ani to, zda mají řidičskı průkaz, natož pracovní povolení,“ podotkl. Se změnou souhlasí i společnost Bolt, která vítá i možnost pro řidiče zažádat si o licenci u kteréhokoliv dopravního úřadu.

Mezi řidiči přepravních služeb, zejména u alternativních mobilních platforem, je řada cizinců ze třetích zemí. V Praze jich působí přes 2000. Podle odborníků jich je však v metropoli víc, řada z nich jezdí bez licence. Server Novinky.cz například v lednu informoval o případu, kdy pražští strážníci zadrželi řidiče, kterı převážel zákazníky bez povolení a prokázal se uzbeckım pasem, ukrajinskım řidičskım průkazem a polskım vízem.

Taxikáři dlouhodobě kritizují stát, že nedostatečně vymáhá zákonné podmínky vůči alternativním přepravcům. Podle nich Uber a Taxify porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasickıch taxislužeb. K těmto povinnostem patří nyní zejména povinnı taxametr, označení vozidla a zkoušky z místopisu.