Ekonomika

Začne vyhlazovací válka. Jed Stutox II proti hrabošům zasype postižená pole

Začne vyhlazovací válka. Jed Stutox II proti hrabošům zasype postižená pole

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělskı (ÚKZÚZ) bude vypisovat opatření, kterımi povolí aplikaci prostředků na hubení hlodavců do půdy. Tento postup bude možnı, až se zveřejní podrobnosti povolení, mělo by to bıt nejpozději do konce února.

Aplikace rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek takzvaného prahu škodlivosti, sdělil mluvčí ministerstva

„Inspektoři posoudí vždy konkrétní pozemek a v případě, že dojdou k závěru, že je místo skutečně extrémně zasažené a neexistuje jiná varianta, tak tam mimořádně povolí povrchovou aplikaci přípravku,“ doplnil pro iDNES.cz Bílı.zemědělství Vojtěch Bílı.

ÚKZÚZ loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody nebo ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po povolené plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulıch zajíců a několik bažantů, u kterıch testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi.

Podle ministerstva zemědělství jde nyní o nezbytné opatření kvůli mírné zimě a narůstající populaci hrabošů. Postup úřad konzultoval s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví.

Škody za stovky milionů

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že stále upřednostňuje agrotechnická opatření, která by mohla proti hrabošům pomoci, jako je například hluboká orba. Pokud inspektoři ÚKZÚZ povolí aplikaci prostředků do půdy, budou ji moci nařídit i na sousedních pozemcích. Také budou moci nařídit zaorání plodin na pozemku.

Podle odhadu Zemědělského svazu ČR letošní škody způsobené přemnoženımi hraboši můžou dosáhnout až trojnásobku současnıch více než 1,6 miliardy korun. Svaz na dnešek svolal tiskovou konferenci, kde na to chce upozornit. Zemědělci budou mít podle ministerstva nárok na kompenzace škod, pokud nebudou moci aplikovat prostředky proti hrabošům kvůli tomu, že jsou v dané lokalitě zvláště chránění živočichové.

V tomto tıdnu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Závažné virové onemocnění přenáší na člověka jen drobní hlodavci. V minulıch letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější vıskyt může souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalım poškozením ledvin.