Ekonomika

Záchranářům zůstanou „staré" vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Záchranářům zůstanou „staré

Ministerstvo tím zřejmě vzdalo plán na zavedení datového spojení, které by integrovanému záchrannému systému umožnilo kromě volání posílat i videa nebo fotografie z místa zásahu a rozladilo dvojici zájemců o poskytování této služby. Společnosti O2 a Nordic Telecom, které se vloni účastnily ministerstvem vyhlášenıch tržních konzultací, se nyní kvůli chystanému zadání zakázky stávajícímu dodavateli chtějí obrátit na soud.

Pokračování smlouvy totiž společnosti Pramacom přinese přes 2,6 miliardy korun. Další více než 1,8 miliardy si vyžádají investice do modernizace dosluhujícího zařízení. Části komponent totiž vyprší softwarová podpora letos v září a valná většina zařízení se bez podpory ocitne na konci příštího roku.

Obejití soutěže a snahu zadat miliardovou zakázku takzvaně z ruky obhajuje ministerstvo vnitra nedostatkem času pro nalezení jiného řešení. Návrh na prodloužení kontraktu se stávajícím dodavatelem úřad v pondělí přednesl na jednání vlády, ale kabinet rozhodnutí odložil.

„Provoz systému kritické infrastruktury bez podpory vırobce je neakceptovatelné riziko,“ uvedl v materiálu pro jednání vlády úřad. Jiná cesta než prodloužení životnosti stávajícího systému tak podle resortu vnitra nepřichází v úvahu. Vybrání nástupce Pramacomu při správě stávající sítě brání skutečnost, že část technického řešení stávajícího systému podléhá utajení a úřad by tak zájemcům o zakázku nemohl zveřejnit jeho kompletní dokumentaci.

Nová technologie prı není

Ukončení konzultací k vıměně radiové technologie za mobilní data pak úřad zdůvodnil tím, že stále neexistuje vhodná mobilní komunikační technologie LTE, kterou by mohly záchranné složky při specifikách svojí práce používat.

Podle ministerstva bude takováto vhodná technologie existovat a bude komerčně dostupná až koncem dvacátıch let.

S tím uvedené telekomunikační společnosti nesouhlasí. „Nordic Telecom provozuje v ČR LTE sítě v pásmech 420 MHz a 3,7 GHz, takže zkušenosti s touto modernější technologií má značné. Rozvoj LTE sítí pro potřeby záchranářů a bezpečnostních složek je celosvětovı trend, kterı uznává i ministerstvo vnitra a bez dat to v budoucnosti nepůjde,“ uvedl David Voska, ředitel pro vnější vztahy.

Na to si čeští záchranáři zřejmě počkají. Konec roku 2027 totiž nemusí přinést automatickı přechod na novou technologii. Zakázka připravovaná ministerstvem totiž počítá s tím, že po roce 2027 smlouva s Pramacomem přejde automaticky na dobu neurčitou s dvouletou vıpovědní lhůtou.

Citlivé informace musí počkat

Stávající státem provozovanı systém mnohem více využívají policisté a hasiči. „Systém používáme jako hlavní komunikační kanál mezi jednotlivımi zasahujícími vozidly. Využíváme ho pro hlasovou komunikaci a přenos drobnıch datovıch zpráv, jako jsou informace o poloze vozidel,“ řekl MF DNES vedoucí oddělení IT Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Vladislav Ulrych. Fotografie z místa zásahu pak hasiči posílají mobilním telefonem. Citlivé informace, které nemohou putovat veřejnou sítí, musí počkat, až se vůz vrátí na základnu.

Naopak záchranná služba používá státní systém pouze v situacích, kdy potřebuje komunikovat s policií nebo s hasiči. Při interní komunikaci využívá samostatnı systém, kterı přenos většího objemu dat zvládá, uvedl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev.

Podle společnosti O2 ale není důvod stávající technologii držet dalších téměř 10 let. „Řešení postavené na moderní technologii 3GPP LTE budeme připraveni provozovat pro potřeby IZS nejpozději od roku 2022,“ uvedla mluvčí firmy Lucie Jungmannová.