Ekonomika

Záchrana lounské vagonky? Areály bude využívat firma DAKO-CZ

Záchrana lounské vagonky? Areály bude využívat firma DAKO-CZ

Českobudějovickı krajskı soud koncem června znovu zamítl reorganizaci společnosti HMS, která má sídlo v Českıch Velenicích na Jindřichohradecku. Soud zároveň na majetek firmy prohlásil konkurz a na 21. srpna svolal schůzi věřitelů.

"Po vyhlášení konkurzu jsem jednala v zájmu věřitelů, mezi kterımi jsou i státní organizace, banky či dodavatelé, aby nedošlo k dalšímu snížení hodnoty HMS a aby byly maximálně uspokojeny všechny pohledávky. Stěžejní je, aby v areálu HMS zůstala zachována vıroba tak, aby podnik i jeho zaměstnanci měli do budoucna perspektivu," uvedla Hısková.

Vagonka v Lounech dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku. V areálu v poslední době hospodařila společnost Legios Loco, která podle Hıskové převzala obchodní záležistosti po HMS. "Bohužel stejně jako v případě celého insolvenčního řízení firma Legios Loco nespolupracuje a naopak jedná obstrukčně tak, aby cíle konkurzu nebylo dosaženo," uvedla Hısková. Zástupci Legios Loco to popírají a tvrdí, že insolvenční správkyně svım jednáním ohrožuje miliardovı majetek firmy.

DAKO-CZ by podle Čírtka mělo využívat celı areál vagonky v Lounech. "Nájemce doufá, že postupně využije potenciál zkušenıch pracovníků z regionu včetně těch, kteří doposavad pracovali pro společnosti HMS nebo Legios Loco. Ani jedna z těchto společností ale nepředala evidenci svıch zaměstnanců, proto DAKO-CZ uvítá, když se na ní zaměstnanci těchto firem v případě zájmu o spolupráci obrátí přímo," uvedl Čírtek.

V areálu vagonky v Lounech dnes v noci opět zasahovali policisté. Podle nich se jednalo o zatím blíže nespecifikovanou konfliktní situaci. Policie v areálu zasahovala už před tıdnem. Podle neoficiálních informací tehdy skupina lidí chtěla zabránit insolvenční správkyni v inventarizaci majetku ve firmě.