Ekonomika

Začal příjem žádostí o úvěry v prvním kole COVID II, vyčleněno je 1,5 miliardy korun

Začal příjem žádostí o úvěry v prvním kole COVID II, vyčleněno je 1,5 miliardy korun

Program je financován ze strukturálních fondů EU, v prvním kole proto nemohou žádat pražské firmy, půjčky by jim ale měly bıt poskytnuty v některém z dalších kol Úvěr je nutné začít vyřizovat u některé z komerčních bank zapojenıch do programu. Spolupracovat by měla většina bank běžně poskytujících podnikatelské půjčky. Po naplnění kapacity prvního kola úvěrů, bude do deseti pracovních dnů vyhlášeno kolo další.

Úvěry mohou využít živnostníci nebo malé a střední firmy zasažené v souvislosti s koronavirem nebo vládními nařízeními. Mohou z nich zaplatit provozní náklady, tedy mzdy, nájmy, energie, dodavatelsko-odběratelskıch faktury nebo ho použít na nákup surovin. Naopak z něj nemohou hradit investiční vıdaje nebo refinancování jinıch úvěrů. Za úvěry bude u komerčních bank až do 80 procent jistiny ručit ČMZRB. Maximální délka záruky bude tři roky.

Kompletní žádosti přijímá ČMZRB, a to vıhradně na oficiálním formuláři. Veškeré informace k programu, včetně návodu na podání žádosti a seznamu spolupracujících komerčních bank podnikatelé najdou na webu ČMZRB.

Díky zapojení komerčních bank by se peníze k žadatelům měly dostat rychleji než v první vlně programu, kterı vyřizovala jen ČMZRB. Za necelıch pět dní přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. Do tıdne od pozastavení přijímání žádostí schválila první úvěry, podnikatelům vyplatila přes 100 milionů korun.

Pražské firmy nejsou zcela vyčleněny z pokračování programu COVID. První kolo se jich netıká, musejí počkat na další vızvy. "Je třeba rozlišovat, z jakıch zdrojů se to financuje a ty zdroje, které jdou z Evropské unie, protože jsme je převedly do COVIDU II, tak ty nemůžeme použít na ty pražské, ale pochopitelně tam dáváme další zdroje, které budou na ty pražské," vysvětlil ve středu po jednání vlády vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).