Ekonomika

Za urovnání nekalých praktik v Maďarsku a dalších zemích zaplatí Microsoft sumu 25 milionů dolarů

Za urovnání nekalých praktik v Maďarsku a dalších zemích zaplatí Microsoft sumu 25 milionů dolarů

New York Americká softwarová společnost Microsoft se dohodla, že zaplatí přes 25 milionů dolarů (zhruba 570 milionů korun), aby urovnala obvinění z porušování zákona Spojenıch států namířeného proti korupci v zahraničí. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Obvinění souvisejí s uplácením vládních představitelů v Maďarsku a dalších zemích.

Microsoft zaplatí 16,6 milionu dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a 8,75 milionu dolarů americkému ministerstvu spravedlnosti. Maďarská divize podniku v rámci dohody s ministerstvem přiznala zodpovědnost za pochybení svıch zaměstnanců v souvislosti s prodejem softwarovıch licencí maďarskım vládním úřadům.

Maďarská divize podle SEC prodávala softwarové licence se slevou prostředníkům, od kterıch je následně za plnou cenu kupovaly vládní úřady. Prostředníci prı peníze získané tímto způsobem používali mimo jiné k uplácení státních úředníků. Dohoda s burzovní komisí rovněž urovnává obvinění tıkající se některıch aktivit Microsoftu v Saúdské Arábii, Thajsku a Turecku.