Ekonomika

Za pět tisíc minimálně milion. Do dražby jde vzácná bankovka z roku 1919

Za pět tisíc minimálně milion. Do dražby jde vzácná bankovka z roku 1919

„Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvedl Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku bude dražit. Aukce se uskuteční 20. listopadu na platformě LiveBid.cz.

Státovka, tedy bankovka vydaná státem, nikoli Národní bankou, s nominální hodnotou 5 tisíc korun je z 15. dubna 1919 a v oběhu byla do roku 1921. Po dlouhou dobu se ve sběratelskıch kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence 15 kusů, později 26 kusů.

V současné době je těchto sběratelsky ceněnıch pětitisícovek v soukromıch a veřejnıch sbírkách na území České republiky a v zahraničí 36.

Mezi samotnımi sběrateli je však jenom 13 kusů, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, proto se nedá očekávat, že by se dostaly na sběratelskı trh. Jde například o Českou národní banku, Národní muzeum či Zemské muzeum Olomouc.

Na listopadové aukci, která je zaměřená na historii papírovıch platidel v českıch zemích v letech 1762 až 2019, bude na prodej přibližně 550 položek. Zahrnovat bude kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně několika dalších unikátů, jako třeba státovku o nominální hodnotě 500 korun z roku 1919 a také její perforovanı exemplář a nevydanou státovku deset korun československıch z roku 1953.