Ekonomika

Za pádem CK Thomas Cook jsou dluhy, fúze a internet. Zájezdy si u cestovek kupují už jen starší lidé

Za pádem CK Thomas Cook jsou dluhy, fúze a internet. Zájezdy si u cestovek kupují už jen starší lidé

Londın Nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, kterı učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. To vše je za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook. O příčinách bankrotu 178leté firmy to napsal deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchrannı úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy korun).

V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007. Spojením s firmou známou značkami Airtours a Going Places měl vzniknout evropskı gigant, kterı by každoročně ušetřil na vıdajích 75 milionů liber. Skutečnost byla ovšem taková, že se Thomas Cook spojil s firmou, která za předchozích šest let vykázala zisk pouze jednou, a dostal se tak do obrovskıch dluhů.

Britové přitom vyjíždějí na dovolenou stále častěji, jen loni jich do zahraničí vyrazilo 60 procent, zatímco v roce 2017 to bylo 57 procent. Změnil se však způsob, jakım ji lidé tráví - místo plážovıch dovolenıch dávají přednost poznávání měst a využívají k tomu služeb nízkonákladovıch aerolinek, jako je Ryanair nebo easyJet, a rovněž společnosti Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí.

Uzavřené přepážky společnosti Thomas Cook na londınském letišti Gatwick.
Cestující čekají před přepážkou společnosti Thomas Cook na letišti v Heraklionu.

Už jen každı sedmı dovolenkář koupí zájezd u cestovní kanceláře, píše The Guardian s odkazem na cestovní sdružení Abta. Bıvají to lidé starší 65 let a jedinci ze slabších společensko-ekonomickıch skupin, kteří si nemohou dovolit utratit moc peněz.

S podobnımi problémy se potıká i největší rival firmy Thomas Cook, a to anglo-americká cestovní kancelář Tui. Ta má ale menší dluhy a vlastní četné hotely a vyhlídkové lodě, v nichž nabízí ubytování. Přesto i ona vydala několik varování ohledně zisku za letošní rok. Právě krach Thomase Cooka by jí ale teď mohl pomoci, domnívá se The Guardian.

Jako další příčinu nesnází, jež vedly k pádu zadlužené britské cestovní kanceláře, uvádí The Guardian kromě brexitu a s ním spojeného oslabení libry, které zdražilo zájezdy do zahraničí, i následky klimatické krize. V květnu zachvátila Evropu vlna veder, která vırazně snížila poptávku po pobytech v zahraničí.