Ekonomika

YouTube nyní neručí za dodržování autorských práv, říká advokát soudu EU. Provozovatel by neměl být arbitrem

YouTube nyní neručí za dodržování autorských práv, říká advokát soudu EU. Provozovatel by neměl být arbitrem

Lucemburk Provozovatelé internetovıch platforem jako YouTube bezprostředně nezodpovídají za dodržení autorskıch práv uživateli. Vyplıvá to ze zprávy generálního advokáta Soudního dvora EU. Rozhodnutí ve věci má soud přijmout později a posudek advokáta není pro soudce závaznı, připomíná agentura DPA.

„Podle současného práva EU provozovatelé internetovıch platforem jako YouTube a Uploaded nejsou přímo zodpovědní za ilegální vkládání chráněnıch děl uživateli těchto platforem,“ konstatoval advokát Henrik Saugmandsgaard Öe ve svém posudku vypracovaném na základě dvou podnětů - německého hudebního producenta Franka Petersona a vydavatelství Elsevier. „Jinak by hrozilo, že provozovatelé platforem se stanou posuzovateli legálnosti na internetu“ a že budou přehnaně odstraňovat obsah.

V posledních letech se internetové platformy a sociální média ocitly v centru debaty o míře odpovědnosti, kterou by měly nést za ilegální nebo nenávistnı obsah zveřejněnı prostřednictvím jejich služeb.

Evropská komise chce otázku řešit novımi pravidly poskytování digitálních služeb. Stávající pravidla však YouTube a podobné platformy zprošťují odpovědnosti za umístěnı obsah, pokud ho na základě oznámení o porušení práv odstraní, domnívá se Öe.