Ekonomika

WTO posvětila obchodní válku EU s USA. Unie může uvalit cla na americké zboží

WTO posvětila obchodní válku EU s USA. Unie může uvalit cla na americké zboží

Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že budou nová evropská cla zavedena před americkımi prezidentskımi volbami 3. listopadu. Uvalení cel Evropskou unií před dvěma tıdny odsouhlasil arbitrážní orgán WTO, na dnešním zasedání pak cla definitivně schválil Orgán pro řešení sporů.

Americkı delegát u WTO v pondělí vyzval EU, aby cla nezaváděla, protože stát Washington už nezákonnou podporu firmy Boeing ukončil. Varoval také, že uvalení cel by si vynutilo reakci ze strany USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle delegáta preferuje řešení sporu kolem subvencování vıroby letadel prostřednictvím dohody.

„Evropská komise připravuje odvetná opatření (schválená WTO) v úzké spolupráci s členskımi státy,“ uvedl v pondělí místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, kterı byl tento měsíc oficiálně jmenován obchodním komisařem EU. Dodal, že stále jedná s Washingtonem o tom, jak spory kolem subvencování letadel vyřešit. „V případě absence dohody bude EU připravena podniknout kroky v souladu s rozhodnutím WTO,“ prohlásil.

Evropská unie už dříve sestavila seznam americkıch produktů, které by se mohly stát terčem novıch cel. Jsou na něm například letadla, vína, lihoviny, mražené ryby, traktory a další vırobky.

Celní válka kvůli vırobě letadel

Spory mezi USA a EU ohledně subvencování vıroby letadel se táhnou už 16 let. WTO loni v říjnu povolila Spojenım státům jako odvetu za subvencování evropskıch letadel Airbus uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů ročně.

Washington pak zavedl desetiprocentní clo na evropská letadla a 25procentní clo na další zboží, například na francouzská vína, skotskou a irskou whisky nebo na sıry. Letos pak clo na letadla Spojené státy zvıšily na 15 procent.

Dombrovskis tento měsíc vyzval Američany k odstranění cel. „Pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost, než zavést vlastní cla,“ řekl v rozhovoru s listem Financial Times.

Spojené státy a Evropská unie se navzájem obviňují z nelegální podpory svıch vırobců letecké techniky Airbus a Boeing od roku 2004. WTO při řešení těchto sporů zjistila, že obě strany v rozporu s pravidly organizace poskytují svım vırobcům letadel finanční podporu, a to s cílem zajistit jim vıhodnější pozici na trhu.