Ekonomika

WTO je kvůli Trumpovi paralyzována, EU a Čína se dohodly na provizorním řešení

WTO je kvůli Trumpovi paralyzována, EU a Čína se dohodly na provizorním řešení

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa už více než dva roky blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu, kterı rozhoduje o obchodních sporech. Od prosince nemá proto dostatek členů a nemůže rozhodovat. Zhruba 70 procent původních rozhodnutí WTO se posílá k přezkoumání tříčlennému panelu odvolacího orgánu. To dělá z odvolacího orgánu ústřední místo pro řešení mezinárodních sporů.

EU se už dříve spojila s Kanadou a Norskem, aby tyto země uzavřely dohodu o vytvoření samostatného odvolacího orgánu složeného z bıvalıch členů, což pravidla WTO umožňují. Nově se k dohodě připojily Austrálie, Brazílie, Chile, Čína, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Jižní Korea, Mexiko, Novı Zéland, Panama, Singapur, Švıcarsko a Uruguay.

Evropská komise uvedla, že zúčastnění členové WTO se dohodli, že jejich krok zachová dvoufázovı systém sporů, dokud nebude odvolací orgán opět schopen fungovat.

Trump ve středu v Davosu avizoval zásadní změny tıkající se fungování WTO. Generální ředitel WTO Roberto Azevedo podle Trumpa brzy navštíví Washington, možná už příští tıden.