Ekonomika

Washington je ochoten prodat Tchaj-wanu systém na obranu pobřeží Harpoon. Cena? Více než 55 miliard korun

Washington je ochoten prodat Tchaj-wanu systém na obranu pobřeží Harpoon. Cena? Více než 55 miliard korun

Washington Spojené státy jsou ochotné prodat Tchaj-wanu za 2,4 miliardy dolarů (55,5 miliardy Kč) systém na obranu pobřeží Harpoon, oznámilo americké ministerstvo obrany. Washington tak podle agentury Reuters stupňuje tlak na Čínu v době rostoucích obav, které vyvolávají její záměry s ostrovem. Peking považuje Tchaj-wan za svou provincii.

Transakce podle sdělení amerického ministerstva obrany „zlepší obrannou kapacitu Tchaj-wanu“. Peking v pondělí  už oznámil, že na americké společnosti zapojené do dřívějších prodejů zbraní na Tchaj-wan uvalí sankce.

Agentura Reuters dříve uvedla, že Bílı dům postupuje vpřed ohledně pěti samostatnıch prodejů sofistikovaného vojenského vybavení na Tchaj-wan v celkové hodnotě kolem pěti miliard dolarů. Čína proti podobnım obchodům v minulosti vždy protestovala.

USA sice s Tchaj-pejí oficiální vztahy přerušily v roce 1979, ale udržují s ní neoficiální styky a dodávají zbraně. Tyto dodávky zdůvodňují zajištěním obranyschopnosti ostrova. Čína v minulosti nevyloučila vojenskı zásah proti Tchaj-wanu, nedávno v oblasti uskutečnila vojenské cvičení.