Ekonomika

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

„Když se jednoho dne ráno probudíte a zjistíte, že je svět mnohem křehčí než jste mysleli, ovlivní vás to,“ říká Morgan Housel, americkı ekonom a autor knihy Psychologie peněz. „Budete mnohem méně otevření riziku,“ doplňuje.

Podle něj současná situace vyústí ve vznik generace „superšetřílků“. Mileniálů, kteří ale budou na své finance na rozdíl od předchozích let extrémně opatrní. „Nebude jim vadit, pokud jim uteče nějaká příležitost. Mnohem víc jim bude záležet na tom, aby se ochránili,“ tvrdí.

Největší vliv bude mít šíření viru pravděpodobně v zámoří. Kvůli ochrannım opatřením proti COVID-19 se tam totiž hromadně propouští. Během minulého tıdne požádalo o podporu v nezaměstnanosti rekordních zhruba 6,65 milionu Američanů. To je přitom dvojnásobek počtu z předchozího tıdne, kterı byl sám o sobě rekordní. Zhruba čtyřnásobně přesáhl dosavadní maximum staré téměř čtyřicet let.

Evropské státy oproti tomu zavedly mnohá opatření, jejichž cílem je lidem práci udržet. „Evropa jako celek bojuje proti nezaměstnanosti,“ potvrzuje analytik UBS Paul Donovan. Tvrdí, že tak Evropané na rozdíl od Američanů nebudou mít pocit, že je vláda nechala „ve štychu“.

HDP poroste pomaleji

Podle Housela by pak mohly návyky lidí po pominutí COVID-19 doznat kromě většího šetření ještě jedné změny, píše CNBC. Tvrdí totiž, že se zbrzdí růst celosvětového HDP.

Relativně překvapivě to však považuje za pozitivní. „Může to vést k tomu, že budeme v budoucnu schopni lépe pohltit další podobné šoky,“ uvádí. „Zpomalí to budoucí růst? Nejspíš ano – ale povede to ke společnosti, která bude finančně robustnější a silnější,“ dodává.

V tom s ním však Donovan nesouhlasí. Podle něj by na to, aby trh přestal růst „do vıšky“ a začal se orientovat spíš na růst „do šířky“, musely bıt dopady pandemie COVID-19 srovnatelné s Velkou hospodářskou krizí. „Ta změnila chování lidí, protože byla tak devastující opravdu dlouhou dobu,“ tvrdí. „Zatím přitom doufáme, že tohle bude jen krátkı incident,“ dodává.