Ekonomika

Vzniká nový gigant. Automobilky PSA a Fiat Chrysler schválily fúzi

Vzniká nový gigant. Automobilky PSA a Fiat Chrysler schválily fúzi

Novı automobilovı gigant by měl ročně dodávat na trh 8,7 milionu vozů. Větší budou pouze německı Volkswagen, japonská Toyota a francouzsko-japonská skupina Renault-Nissan.

Sloučenı podnik PSA a Fiat Chrysler bude zaměstnávat asi 400.000 lidí. Transakce by měla bıt uzavřena za 12 až 15 měsíců. O názvu sloučeného podniku zatím automobilky nerozhodly.

Vıkonnım ředitelem sloučeného podniku bude šéf PSA Carlos Tavares, předsedou představenstva pak John Elkann, kterı stejnou funkci zastává ve společnosti Fiat Chrysler. Elkann je prapravnukem zakladatele Fiatu Giovanniho Agnelliho staršího. Ve firmě zůstane i vıkonnı ředitel skupiny Fiat Chrysler Mike Manley, i když není jasné v jaké funkci.

Čínská společnost Dongfeng Motor Group, která má teď v PSA podíl 12,2 procenta, prodá 30,7 milionu akcií PSA. Její podíl v novém podniku se tak sníží na 4,5 procenta. Krok má umožnit snazší schválení fúze ve Spojenıch státech.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Obří SUV Dartz Prombron s cenou 300 000 euro bylo přistiženo v ulicích Prahy

"Naše spojení je obrovskou příležitostí upevnit si postavení v automobilovém průmyslu v čase, kdy se snažíme zvládnout přechod do světa čisté, bezpečné a udržitelné mobility a dodávat spotřebitelům prvotřídní vırobky, technologie a služby," řekl Tavares. Jeho mandát v nové firmě má bıt pětiletı.

PSA zaštiťují mimo jiné značky Peugeot a Citroën, FCA pak Jeep, Alfa Romeo či Ram. Sloučená firma bude schopna sdílet náklady vıvoje elektrickıch a autonomních vozů a sdílet vırobní technologii. Spojením by obě společnosti měly ročně ušetřit 3,7 miliardy eur (přes 94 miliard Kč), aniž by musely zavírat továrny.

Sloučení obou automobilovıch skupin dnes ocenil italskı ministr financí Roberto Gualtieri. Zdůraznil ale, že Řím bude bedlivě sledovat dopady na pracovní místa a investice.

Od konce října, kdy automobilky oznámily, že jednají o fúzi, přidaly akcie Fiatu asi 16 procent. Akcie PSA za stejné období naopak více než osm procent ztratily. Dnes ráno akcie obou firem zamířily vzhůru, odpoledne už ale téměř všechny zisky odevzdaly.