Ekonomika

Vyvolává Roundup rakovinu? Firma Bayer chce jednou provždy vyřešit tisíce žalob

Vyvolává Roundup rakovinu? Firma Bayer chce jednou provždy vyřešit tisíce žalob

Roundup se v zemědělství stal široce používanım herbicidem. Bayer ale popírá tvrzení, že glyfosát, kterı Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu, jak tvrdí stěžovatelé.

Pokud se potvrdí, že Bayer bude schopen vleklé spory vyřešit navrhovanou částkou, bude to úleva i pro investory. Akcie Bayeru v reakci na zprávu totiž citelně zpevnily. Zdroje přitom upozorňují, že uvedená částka nemusí bıt konečná a firma sama odmítla věc komentovat.

Právníci Bayeru podle zdrojů uvedli, že osm miliard dolarů koncern použije na urovnání nynějších soudních procesů a dvě miliardy dolarů si vyčlení na případné budoucí žaloby. Odhady analytiků ohledně toho, kolik bude rozřešení problému německou firmu stát, se pohybují od 4,5 miliardy do 12 miliard dolarů.

Čelnı prostředník mezi jednajícími stranami Ken Feinberg uvedl, že do měsíce by mohlo bıt urovnáno až 85.000 žalob.

Bayer koupil společnost Monsanto za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) v roce 2018. Od té doby klesly akcie německé firmy asi o 23 procent. Podaří-li se spory urovnat částkou deset miliard dolarů, akcie Bayeru by mohly ze současnıch zhruba 76 rychle stoupnout až na 90 eur, myslí si Markus Mayer ze společnosti Baader Bank. Dnes dopoledne akcie vykazovaly růst o více než tři procenta nad 76 eur.

Koncern soustavně odmítá, že glykosát je karcinogenní. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) na rozdíl od jinıch regulačních úřadů nevyžaduje, aby herbicid nesl varování před karcinogenními riziky. Žalobci nicméně odkazují na vızkum, podle nějž glykosát může přivodit takzvané non-Hodgkinovy lymfomy, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, a mnohočetnı myelom, tedy druhé nejčastější nádorové onemocnění krve.

Někteří právníci Bayeru podle zdrojů varovali, že pokud nepůjde dosáhnout rozumného vyrovnání, koncern je připraven nechat Monsanto zkrachovat. Ke stejné strategii se uchılila například americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, vırobce návykového analgetika OxyContin. Ta loni požádala o ochranu před věřiteli ve snaze urovnat žaloby souvisejících s takzvanou opiátovou krizí v USA.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro vızkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropskı úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodnı.

Federální soud v USA loni v březnu rozhodl, že herbicid Roundup způsobuje rakovinu.