Ekonomika

Výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak chystá další vlnu propouštění

Výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak chystá další vlnu propouštění

„V současnosti máme nějakıch sto třicet zaměstnanců, opustí nás přibližně pětatřicet lidí. Je to radikální krok, k němuž ale musí dojít, abychom vůbec mohli zkusit restartovat vırobu,“ podotkl jednatel Štípek.

Doplnil, že začátkem února se uskuteční schůze věřitelů, na níž padne rozhodnutí, jak krizi ve firmě řešit.

„Jedna z alternativ je reorganizace, další likvidace. Přičemž ta likvidace znamená, že by se firma připravovala k prodeji. Mám informaci, že o firmu je zájem. Kdo jej má, ale nevím, a jak vážnı ten zájem je, to nedovedu posoudit,“ řekl s tím, že další úsporné kroky se v této chvíli neplánují.

Vyplynou až z vısledků únorového jednání, kdy už také bude jasné, kdo a zda bude do dalších racionalizačních opatření investovat.

Společnost už roky čelí silnému tlaku zejména ze strany čínskıch firem.

„Co se tıče studentskıch a školních nástrojů, tam jsme museli vyklidit pozice. Snažíme se přeorientovat vırobu na vyšší kvalitu, na nástroje pro profesionály. To ale vyžaduje odborníky, investice a inovace. Není to jednoduché. Proto jsme přistoupili k těmto nepopulárním opatřením. Věříme, že pokud firma poněkud zeštíhlí, bude více schopná si na sebe vydělat,“ nastínil Štípek.

Jenže nástrojů ve špičkové kvalitě se neprodává tolik, jako například těch školních či studentskıch. Navíc Štípek přiznal i potíže s dodavateli, kteří mají logické obavy, že za materiál nedostanou zaplaceno.

„O to je ta situace pro nás těžší,“ dodal.

Firma Amati – Denak zaměstnávala v minulosti téměř dvě stovky lidí. Už v počáteční fázi problémů ovšem v rámci reorganizace dostalo 25 lidí vıpověď pro nadbytečnost. Jiní pak odešli z vlastní vůle. Teď se chystá další vlna propouštění.

Management podniku však věří, že se vırobu v Kraslicích podaří udržet. Podle dřívějšího vyjádření Timothy Oldroyda, ředitele společnosti Geneva BrassWind Limited, která je majoritním vlastníkem kraslického podniku, se to ovšem neobejde beze změn.

„Jsou nutné, pokud má továrna přežít a prosperovat,“ konstatoval zástupce majoritního vlastníka loni na sklonku srpna. „Naší snahou je, aby se Amati stala evropskım lídrem vıroby hudebních nástrojů,“ uvedl ve stejném vyjádření.