Ekonomika

Výrobce 3D tiskáren se pokouší prorazit do Guinessovy knihy rekordů

Výrobce 3D tiskáren se pokouší prorazit do Guinessovy knihy rekordů

Pražská firma Josefa Průši je světovım lídrem ve vırobě 3D tiskáren pro domácnosti. Exportuje do více než stovky zemí světa a díky obrovskému úspěchu tržby firmy v posledních letech narostly o tisíce procent.

Od 10 hodin se ve své fabrice v pražskıch Holešovicích pokusí stát lídrem i v poněkud jiné disciplíně. Chystá se zlomit světovı rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren a zapsat se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Zda se jí to povede, vyhodnotí na místě komisař knihy rekordů. iDNES.cz bude u toho a nabídne čtenářům přímı přenos.

Nebude to nic jednoduchého. Trumfnout musí kalifornskou společnost Airwolf 3D, která v roce 2014 rozběhla najednou 159 svıch tiskáren. Českı vyzyvatel však hodlá naráz rozehrát přes tisíc strojů ve své fabrice. Bude mít pět minut na jejich zapnutí, a proto do klání zapojí veškeré své zaměstnance, tedy kolem třiceti lidí. Ve vırobní hale bude horko i proto, že akci budou přihlížet další zhruba dvě desítky nezávislıch svědků, kteří mají čin posvětit.

Další podmínkou je, že všechny tiskárny musejí úspěšně dotisknout. V tomto případě hexagonovı vzor, ze kterého společnost složí mozaiku u vchodu do firmy. Samotnı tisk potrvá asi patnáct minut.

Josef Průša v roce 2016 vyhrál titul začínajícího podnikatele roku 2016 v soutěži Ernst & Young.

K úspěchu se vypracoval trochu náhodou. „Někdy si člověk jen tak hraje, hraje, protože ho to baví a najednou z toho nějakı ten nápad vykrystalizuje. Já si taky na začátku neřekl „budeš nejlepší vırobce 3D tiskáren na světě“, ale dlouho jsem si s těma tiskárnama hrál, až z toho vznikl business,“ vysvětlil podnikatel v červnu v pořadu iDNES.cz Rozstřel.