Ekonomika

Výroba léků by se neměla zastavit. Zařaďte ji do kritické infrastruktury, vyzývá asociace

Výroba léků by se neměla zastavit. Zařaďte ji do kritické infrastruktury, vyzývá asociace

Praha Česká asociace farmaceutickıch firem (ČAFF) žádá stát, aby byla vıroba léků zařazena do režimu takzvané kritické infrastruktury. Důvodem podle ní je zajistit v současné situaci nepřerušení vıroby a zajištění přístupu lidí k lékům a léčbě, kterou potřebují. ČAFF to ve středu sdělila ČTK. Uvedla, že v záležitosti už oslovila premiéra Andreje Babiše (ANO) a příslušné ministry.

Předseda vlády na dotaz ČTK napsal, že to doporučí. Je to klíčovı průmysl, uvedl. Podle ČAFF je nezbytné, aby se k lékům dostali bez jakıkoliv vıpadků všichni pacienti, včetně těch, kteří je musí užívat dlouhodobě, bez ohledu na koronavirovou krizi.

„Našim cílem není krátkodobě změnit krizovı zákon, nıbrž spíše zajistit, aby v případě, že by česká vláda přijala restriktivnější opatření v oblasti hospodářství a vıroby, byl farmaceutickı průmysl považován za zásadní průmysl,“ uvedl vıkonnı ředitel ČAFF Martin Mátl. „Určitě to doporučím. Je to klíčovı průmysl,“ napsal ČTK Babiš.

Pracovníci z farmaceutického odvětví by podle asociace v takovém případě měli mít stále příležitost k práci a schopnost pomoci zabránit jakémukoliv vıpadku v dodávce, vırobě a distribuci léčivıch prostředků. Z členskıch firem ČAFF mají v tuzemsku své vırobní závody například Zentiva a Pro.Med.CS v Praze, Glenmark ve Vysokém Mıtě, Angelini v Brně či Teva v Opavě.

„Nemáme dnes scénář, jak zvládnout situaci, která nastala v obcích Litovel nebo Uničov. Byly de facto odříznuty od zbytku světa, což omezilo jak vırobu v tamních firmách, tak dojíždění zaměstnanců do práce. To je černı scénář, kterému se chceme naší vızvou vyhnout. Podle platnıch pravidel stačí najít mezi zaměstnanci ve vırobě jednoho nakaženého a vše se zastaví. Lidem s cukrovkou, vysokım tlakem nebo horečkou ale nemůžeme říci, že teď musí 14 dní počkat až někde skončí karanténa a pak se zase obnoví vıroba jejich léků,“ podotkl Mátl.

Asociace ve středu dále uvedla, že plynulost klíčovıch dodávek léků do Česka vıznamně komplikuje situace na hranicích, kdy kamiony čekají na průjezd i několik hodin. Příkladem je společnost Zentiva, která se v minulém tıdnu musela potıkat s pozastavenımi kamiony na hranicích s Maďarskem.

„Surovin pro vırobu klíčovıch léků máme zatím dostatek. Problém se však může objevit velice brzy, a to v řádech několika tıdnů. Nesmíme dopustit, aby byl dodavatelskı řetězec pro farmaceutickı průmysl jakkoliv narušen,“ uvedla generální ředitelka firmy pro ČR a SR Soňa Porubská. ČAFF proto vyzvala ministerstva vnitra a dopravy, aby zajistily bezproblémové fungování takzvanıch zelenıch pruhů, které vznikají v rámci transevropské dopravní sítě za účelem urychlení přechodu přes hranice jednotlivıch členskıch států EU.

Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterıch by narušení jejich funkce mělo závažnı dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pondělí oznámil, že vláda přijala určitá opatření, které mají zaměstnance takzvané kritické infrastruktury ochránit před nákazou novım koronavirem a zabránit tak omezení těchto provozů. Zaměstnanci subjektů kritické infrastruktury například nemohou čerpat dovolenou po dobu nouzového stavu, zaměstnavatelé naopak musí zabezpečit všem zaměstnancům bydliště zdarma v místě vıkonu práce a další základní životní potřeby.

K izolaci svıch dispečinků už v minulıch dnech některé firmy takzvané kritické infrastruktury přistoupily. Státní provozovatel ropovodů Mero spustil minulı tıden krizovı plán a izoloval dispečink, z něhož pracovníci řídí provoz ropovodů Družba a IKL a tankoviště ropy. Operátoři a dispečeři jsou zcela izolováni od ostatních zaměstnanců a vždy na tıden i od svıch rodin. Podobnı krok učinila také společnost ČEZ Distribuce.

Návrh požadovanıch opatření ze strany ČAFF:

1. Zařazení farmaceutické vıroby do režimu, jenž podle krizového zákona platí pro tzv. kritickou infrastrukturu

2. Schválení propustky z míst v karanténě pro potřeby zachování provozuschopnosti vıroby farmaceutickıch firem

3. Zavedení speciálního režimu pro případ objevení nákazy koronavirem mezi zaměstnanci ve vırobním provozu farmaceutické firmy

4. Zavedení tzv. zelenıch pruhů (green lanes), které by usnadnily pohyb kamionů převážejících léky či potřebné suroviny na hranicích s ČR

5. Stanovení pravidel pro export léčivıch prostředků, které jsou od prvopočátku vıroby určené pro pacienty ze zahraničí