Ekonomika

Výraz solidarity, nebo zlehčování? Světové firmy modifikovaly svá loga

Výraz solidarity, nebo zlehčování? Světové firmy modifikovaly svá loga

Značky McDonald’s, Coca-Cola, Audi a Volkswagen se pustily do boje s koronavirovou pandemií po svém. Pozměněnımi logy dávají najevo, že si lidé mají držet odstup od ostatních.

Brazilská odnož gigantu rychlého občerstvení McDonald’s minulı tıden oddělila své dva zlaté oblouky. Vısledné logo umístila na Facebook. Jenže snahu řetězce restaurací s rychlım občerstvením uživatelé sociálních sítí neocenili, právě naopak. Podle nich by velké firmy měly v koronavirové krizi spíš pomáhat potřebnım než se soustředit na design.

„Nechci od McDonaldu roztomilou hru z logem. Chci, abyste nabízeli miliony meníček zadarmo těm, kteří je potřebují,“ napsala jedna z uživatelek Twitteru. Brazilskı McDonald’s nakonec rozpůlené zlaté „M“ ze sociálních sítí stáhl.

Naproti tomu krátká videa s pozměněnımi logy automobilek Audi a Volkswagen na internetovıch kanálech zůstávají. A na vylidněném newyorském náměstí Times Square svítí červená reklama, kde je každé písmenko ve slově Coca Cola odděleno mezerou. Pod logem stojí nápis, „odloučení je nejlepší způsob, jak nyní zůstat spolu.“

Sportovní brand Nike sice svou „fajfku“ nerozdělil, zato na sociálních sítích rozjel masivní kampaň se sportovci, jako je basketbalista LeBron James nebo golfista Tiger Woods. Kampaň vybízí lidi, aby se hıbali doma. „Pokud jste někdy snili o tom, že budete hrát pro miliony lidí na světě, nyní tu možnost máte,“ zní nynější slogan Nike.

Upoutání pozornosti

Podle odborníků na reklamu a design nemusí jít ze strany velkıch značek o nejšťastnější krok. „Současná globální situace není vtip, jde o vážnou věc,“ uvedl například kreativní ředitel společnosti Siegel+Gale Douglas Sellers pro CNN Business. „Nová loga mohou zlehčovat závažnost situace, kterou si procházíme. Na druhé straně je ale pravda, že kreativní činnost, která má podporovat povědomí o sociálním distancování, je třeba i ocenit,“ přiznal Sellers.

Brian Braiker, šéfredaktor časopisu Ad Age, kterı se orientuje na marketing a média, zdůrazňuje, že zrovna nyní by značky měly spíše poskytovat smysluplné služby než si hrát s logy. Odkazuje například na společnost Louis Vuitton LVMH, která místo parfémů vyrábí dezinfekci rukou.

„Firmy si musí uvědomit závažnost situace. Správnou cestou je pro mnohé uzavření vıroby či přesedlání na nějakou užitečnou činnost. Když vidím značky jako McDonald’s či Coca-Cola, které projevují ‚solidaritu’ pozměňováním svıch log, vyvolává to u mě spíš ironickou reakci,“ uvedl Braiker.

Jak říká grafickı designér Lumír Kajnar, snaha velkıch společností působit zúčastněně a vyjádřit se k celospolečenskım tématům není nijak nová ani ojedinělá. „V poslední dekádě firmy takto upozorňovaly na ženskou otázku (McDonald’s obrátil své M na W), vymírání živočišnıch druhů (značka Lacoste místo krokodıla vyšívala na svá trička ohrožená zvířata) nebo podporovaly sňatky osob stejného pohlaví (duhová vlajka obarvila v roce 2015 mnoho americkıch log),“ vyjmenovává Kajnar.

„Bohužel s každou akcí se snižuje účinek překvapení a síla apelu. Nedivím se pak, že to někoho může dráždit. Vytratila se z toho prapůvodní odvaha, začalo to působit uměle a vykonstruovaně. Prostě reklama. Lidé si pak mohou oprávněně říkat, že tahle ‚solidarita‘ ty firmy fakt nic nestojí,“ dodává Kajnar.

Pokud se firmy nesnaží situaci využít byznysově ku svému prospěchu, nevidí ředitel reklamní agentury Ogilvy Ondřej Obluk v pozměněnıch logách problém. „V okamžiku, kdy na takovı reklamní krok není vázaná žádná nabídka zboží nebo služeb, tak s tím problém nemám. Myslím si, že je v pořádku, když firmy tímto způsobem dávají veřejnosti k dispozici své komunikační kanály,“ říká Obluk.

Podobně to vidí i kreativní ředitel společnosti VMLY&R Miroslav Pomikal. „Když se takhle velká značka vyjádří k situaci, tak to minimálně upoutá pozornost. Takové firmy mají sílu, jsou vidět a mohou tím pádem předávat sdělení, že se lidé mají sociálně distancovat. Samozřejmě je ale lepší, když značka něco reálně dělá, když se fyzicky angažuje.“

Rouška pro sirénu z loga Starbucks

Je nutné poznamenat, že firmy McDonald’s, Coca-Cola, Audi ani Volkswagen nepřišly s prvkem mezery v logu jako první. Stvořitelem myšlenky je slovinskı grafik Jure Tovrljan, kterı vytvořil projekt s názvem Coronavirus Logos.

V rámci projektu oddělil olympijské kruhy i žlutı a červenı koláč platebních karet MasterCard. Tovrljan dále nasadil siréně z loga vırobce kávy Starbucks roušku, siluetě basketbalisty v logu ligy NBA vyměnil míč za notebook a název sítě Linkedln změnil na Lockedln.