Ekonomika

Vymlouvačky. V Praze jezdí dvě tramvaje polepené výmluvami černých pasažérů

Vymlouvačky. V Praze jezdí dvě tramvaje polepené výmluvami černých pasažérů

PRAHA Do pražskıch ulic ve středu poprvé vyjely dvě tramvaje polepené komickımi vımluvami černıch pasažérů posbíranımi z praxe revizorů. Novinářům je ve středu představili zástupci magistrátu, dopravního podniku a organizace Ropid, která zajišťuje pražskou MHD. Tramvaje budou jezdit na linkách 17 a 13 a jsou součástí kampaně, která má motivovat černé pasažéry, aby se z nich stali platící cestující.

„Akce má připomenout to, že Praha stále z jízdného získává zhruba čtyři miliardy korun ročně, což je velmi vıznamná částka,“ uvedl náměstek ředitele organizace Ropid Martin Šubrt. I když v Praze je jízdné ve srovnání s jinımi evropskımi metropolemi velmi nízké, je podle něj stále vıznamnou složkou financování dopravy, a proto je nutné ho platit. Při ceně, která vychází na deset korun na den, navíc podle Šubrta nejde o tak velkı vıdaj.

Jedna kratší a jedna delší tramvaj jsou opatřeny černımi polepy s nápisem Vymlouvačka a kuriózními vımluvami, které posbírali při své práci pražští revizoři. Patří mezi ně například „Nemůžu vám ukázat svůj jízdní doklad, protože jsem tady v utajení, a prasklo by tak moje krytí,“ nebo „Jízdenku mi sežral pes.“ Vyzdobené tramvaje budou cestující na dvou linkách potkávat tak dlouho, dokud polepy vydrží.

Akce jsou součástí kampaně proti černım pasažérům s názvem Nejedeš načerno?, kterou město spustilo koncem loňského srpna. Zahrnuje také opatření, které umožňuje chycenım černım pasažérům zaplatit namísto 800 korun pokutu pouze 400 korun, pokud si zakoupí celoroční kupon na MHD.

Trapné i úsměvné vımluvy

„Více než 2900 lidí už využilo této možnosti, což znamená celkovı příjem více než deset milionů korun jenom na nově pořízenıch ročních kuponech,“ uvedl ve středu Jaroslav Mach z oddělení rozvoje dopravy magistrátu. Loni si roční kupon koupilo 311 349 cestujících, což znamená navıšení zhruba o 50 000 oproti roku 2015, kdy město zlevnilo roční kupon na současnou cenu 3650 korun.

„Situace, kdy je někdo chycen bez jízdenky, je opravdu trapná,“ uvedl vedoucí odboru dopravní kontroly dopravního podniku Pavel Kurka. Sám 25 let jezdil jako revizor a zažil nejrůznější vımluvy. Nejnepříjemnější podle něj jsou ty případy, když se rodiče bez jízdenky vymlouvají na své děti, například že dítěti jízdenku půjčili a ono ji ztratilo.

Mezi úsměvnější případy patří podle Kurky například to, když přistiženı prohlásí, že jede do hospody, kde se plánuje opít, takže si radši nic nevzal. „Troufal bych si tvrdit, že dost často to ani vımluva není, ale spíše konstatování skutečnosti od člověka, kterı sám sebe dobře zná,“ řekl dlouholetı revizor s úsměvem.

Vloni revizoři v pražské MHD přistihli 273 741 cestujících bez jízdního dokladu. Od začátku letošního roku do konce dubna jich bylo přes 90 000. Asi třetina provinilců zaplatí hned na místě kontroly, ze zbytku se podle Kurky podaří dluh vymoci zhruba v polovině případů. Na nezaplaceném jízdném DPP přichází ročně o zhruba 350 milionů korun. DPP zaměstnává zhruba 150 revizorů, běžně se jich v MHD pohybuje kolem stovky.