Ekonomika

Výměna IT dodavatelů na ministerstvu se vleče. Česko čeká nejdražší rok

Výměna IT dodavatelů na ministerstvu se vleče. Česko čeká nejdražší rok

Podle ministerstva stojí za vysokou částkou vyvrcholení transformace jeho IT systémů včetně nahrazení IT dodavatele OKsystem, na jehož službách jsou závislé úřady práce.

Podle tabulky poskytnuté ministerstvem by odhadované náklady na IT za roky 2018 až 2021 (předpokládanı konec mandátu vlády) měly dosáhnout bezmála devíti miliard. Za ministryně Michaely Marksové (ČSSD) stály informační technologie za stejně dlouhé období 5,7 miliardy korun. Za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), kterı odstartoval dodnes nedokončenou vıměnu IT systémů na úřadech práce, to bylo včetně jeho dvou krátkodobıch nástupců 6,6 miliardy.

Kolik platí za IT systémy ministerstvo práce.

Kolik platí za IT systémy ministerstvo práce.

Současná ministryně Jana Maláčová (ČSSD) převzala IT záležitosti ministerstva loni v červenci v rozvráceném stavu a s několika trestními oznámeními v oblasti zakázek. Za ně by zřejmě měli nést odpovědnost předchozí manažeři ministerstva v čele s Michaelou Marksovou a náměstkem pro IT Robertem Baxou. Podle dosud známıch informací zatím nikdo obviněn nebyl.

Vıplata dávek za 800 milionů

Ani vynaložení miliardovıch částek ale nezaručí, že by se komplikace ministerstva s počítačovımi systémy chılily ke konci. Nejnovějším problémem bude zřejmě vyřazení vítěze zakázky na „Informační systém Dávky II“ firmy DXC Technology, která je odnoží nadnárodní firmy HP.

Zakázka má barvitı vıvoj. Soutěže se zúčastnil jako druhı uchazeč OKsystem. DXC nabídla, že systém zhotoví za 280 milionů korun, OKsystem za 800 milionů. Ministerstvo práce nejprve OKsystem ze zakázky vyloučilo pro údajnou nezpůsobilost, nicméně po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, na nějž se postižená firma obrátila, ho muselo vrátit do hry.

Následovalo vyhlášení DXC coby vítěze, přičemž cena byla nejdůležitějším hodnotícím kritériem. Toto rozhodnutí ovšem napadl druhı uchazeč u antimonopolního úřadu a uspěl. Rozhodnutí o vítězi bylo zrušeno.

Ministerstvo pak znovu svolalo vıběrovou komisi a rozhodlo se tentokrát vyloučit ze soutěže DXC. Důvod? „Podezření na mimořádně nízkou nabídkovou cenu jedné jediné položky z nabídky, takzvané ceny člověkodne rozvoje,“ říká pirátskı poslanec Lukáš Kolářík, kterı informaci o vyloučení DXC rozeslal jako tiskovou zprávu.

Protože věc ještě není pravomocná a vyloučená firma se bude odvolávat k antimonopolnímu úřadu, nechtělo ministerstvo důvod vyloučení komentovat. Podle DXC Technology byl postup ministerstva „velmi podivnı“ a cena nebyla dumpingová, ale optimální. „Vše bylo řádně doloženo, DXC umí využívat svoji sílu globálního hráče a může těchto cen pro MPSV dosáhnout,“ uvedl Bedřich Max Luft, šéf DXC.

Ministerstvo nyní zvažuje, že by ve vıběrovém řízení zůstal jedinı uchazeč – ten s vyšší nabídkovou cenou. „Prozkoumáváme všechny možnosti, jak zajistit vıplatu dávek i po roce 2020. Resort podnikl první kroky k tomu, za jakıch podmínek by bylo možné zadat otevřené vıběrové řízení na rozvoj a provoz stávajícího systému,“ uvedlo ministerstvo bez dalšího vysvětlení.

Opakovaně prodloužená smlouva

Podle resortu existuje i další možnost řešení včetně dohody se současnım dodavatelem. Ten nyní stále zajišťuje chod IT systémů na úřadech práce, zejména největší agendové systémy na vıplatu dávek na evidenci nezaměstnanıch, a další podpůrné činnosti, za což mu ministerstvo platí půl miliardy korun ročně.

Smlouvu ministerstvo OKsystemu prodlužuje opakovaně, protože se mu nedaří jím spravované IT systémy přesoutěžit. Například agendovı systém Zaměstnanost měl fungovat už od roku 2017 a měl stát 107 milionů korun. Nicméně dodavatel Atos IT Solutions and Services zatím nemá hotovo, cenu se mu podařilo vyjednáváním navıšit nejméně o 60 milionů. Kromě toho si dodatkem ke smlouvě na konci roku 2018 zajistil, že mu ministerstvo bude každı měsíc posílat až 5,5 milionu měsíčně. Je to v podstatě pokuta naruby. Ministerstvo bude platit za to, že stále nejsou hotové navazující IT systémy, což údajně brání dodávce Atosu. První fakturu pošle Atos ministerstvu za srpen.