Ekonomika

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus. Neovlivňuje nás ani Rusko, ani Čína

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus. Neovlivňuje nás ani Rusko, ani Čína
7. září 2020 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha Současnı vıvoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze našich životů. „Mezi nositeli těchto elitářskıch barevnıch revolucí vítězí myšlenka, že pečení holubi přilétají k nám ze všech možnıch stran a že nemusíme udělat velkı vıkon, abychom si je zasloužili,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz prognostik a bıvalı českı prezident Václav Klaus.

Lidovky.cz: Uplynulı půlrok kvůli nástupu nového typu viru naprosto zamával s životy lidí. Všech. Jak to poznamenalo vás?
V první polovině roku jsme byli plně vytíženi debatou o koronavirové pandemii, respektive o jejím zneužití na cestě k novım, doposud neznámım vıšinám manipulace lidí. Manipulace v souvislosti s koronavirem je novinka, která nechává všechny dosavadní nástroje manipulace s lidmi v míře jejich plošnosti a účinnosti daleko za sebou. A k tomu má v sobě zárodky různıch novıch tendencí. Že najednou máme roušky, abychom se neslyšeli navzájem, to je hrůzostrašná věc. Že se děti nemusejí učit, protože už učení se vyšlo z módy. Že máme pracovat doma, abychom se probůh nesetkávali a nevyměňovali si názory a eventuálně se neposilovali v našich kritickıch názorech vůči tomu, co se děje.

Pak nás zděsilo, co udělala Evropská unie, která se zdánlivě uchılila do ilegality v průběhu akutní fáze koronavirové pandemie. Pak se ale nadechla a vyrazila do zteče a všechny návrhy a plány paní Ursuly von der Leyenové (předsedkyně Evropské komise – pozn. ed.) jsou opravdu děsem, kterı přesahuje všechno naše chápání.