Ekonomika

Volkswagen zatím nemusí Čechům platit odškodnění, rozhodl soud

Volkswagen zatím nemusí Čechům platit odškodnění, rozhodl soud

Soudy

Sledovat další díly na iDNES.tv

Předchozí rozsudek soud zrušil kvůli procesní chybě. Volkswagen se proti tehdejšímu rozhodnutí hájil tím, že soud rozhodl na základě toho, že autmobilka neprojevila zájem se hájit. K tomu však podle koncernu došlo kvůli tomu, že mu vızva, aby se k žalobě vyjádřil, nepřišla správně.

Byla totiž psaná česky, podle evropskıch pravidel však měla bıt v jazyce obžalovaného – tedy německy. To teď odvolací soud potvrdil, nešlo však o hlavní důvod zrušení rozsudku. V rozhodovacím procesu prvoinstančního soudu totiž objevil i další pochybení. To se tıkalo žádosti o změnu žaloby.

„Vítáme, že odvolací soud potvrdil tu skutečnost, že Obvodní soud pro Prahu 8, kterı v první instanci rozhodl, postupoval nesprávně,“ uvedl pro iDNES.cz Robert Němec, právní zástupce koncernu Volkswagen.

Jedním z žalobců je i sdružení Safe Diesel. To zastupuje zhruba šest tisíc lidí, kteří se tzv. kauzou dieselgate cítí poškozeni. „Trochu nás mrzelo, že se dnes řešily pouze procedurální otázky,“ uvedl pro iDNES.cz František Honsa, právník sdružení.

Případ se teď vrací zpět k obvodnímu soudu. Podle Honsy bude soudní boj mezi Volkswagenem a zákazníky ještě dlouhı, bude totiž potřeba určit, jakım způsobem a jestli zákazníkům škoda vznikla. Odvolací soud se obsahu samotné žaloby téměř nedotkl.