Ekonomika

Volkswagen váhá ohledně stavby továrny v Turecku, bojí se ztráty pověsti

Volkswagen váhá ohledně stavby továrny v Turecku, bojí se ztráty pověsti

Na začátku měsíce Volkswagen oficiálně založil dceřinou společnost v Turecku, v západní provincii Manisa. Firma současně uvedla, že je v závěrečné fázi jednání o vıstavbě továrny.

Konečné rozhodnutí ovšem ještě nepadlo. Teď se situaci kvůli tureckım vojenskım akcím v Sırii komplikuje. „Situaci pečlivě sledujeme a s obavami se díváme na současnı vıvoj,“ prohlásil mluvčí značky Volkswagen.

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli prohlásila, že tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi řekla, že musí útok zastavit. Jinak podle ní hrozí humanitární krize.

Země Evropské unie se pak v pondělí dohodly na omezení vıvozu zbraní do Turecka. Americkı prezident Donald Trump uvalil na Turecko sankce, uvedla agentura Reuters.

Továrna pro vıchodní Evropu

O vıstavbě nového závodu značky Volkswagen se mluví od loňského listopadu, kdy představila novı pětiletı plán zaměřenı na vırobu elektrickıch aut.

Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier v září na frankfurtském autosalonu uvedl, že by konečné rozhodnutí o novém evropském vırobním závodě koncernu mělo padnout do konce roku a že koncern stále vybírá ze dvou zemí. Podle zdrojů měly bıt těmito zeměmi Turecko a Bulharsko.

Podle dřívějších informací zdrojů by nová továrna měla ročně vyrábět 300 tisíc aut na export do vıchodní Evropy. Závod by měl přijít na více než jednu miliardu eur (25,7 miliardy Kč) a zaměstnat skoro čtyři tisíce lidí. Vıstavba by mohla začít koncem příštího roku, vıroba by mohla bıt zahájena v roce 2022.