Ekonomika

Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta

Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta

Berlín Německé automobilové skupině Volkswagen hrozí pokuta více než 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za to, že u své flotily osobních aut loni nesplnila cíle Evropské unie stanovené pro emise oxidu uhličitého (CO2). Automobilka snížila emise u své flotily v EU zhruba o 20 procent na 99,8 gramu na kilometr (g/km). To je však stále 0,5 g/km nad cílem, oznámila automobilka.

„Těsně jsme minuli cíl pro vozovı park za rok 2020, překazila to pandemie covidu-19,“ uvedl generální ředitel Herbert Diess. Doufá ale, že automobilka cíl splní letos, protože její hlavní značky přicházejí s novımi elektrickımi modely. Limit se loni podařilo splnit u hlavní značky Volkswagen a luxusní značky Audi. Podle mluvčího automobilky nesplnění cíle odpovídá pokutě více než 100 milionů eur.

Evropští politici prosadili omezení emisí vıfukovıch plynů. Automobilky se proto pustily do vıvoje nízkoemisních technologií, protože v případě nesplnění limitů jim hrozí pokuta 95 eur za každı gram CO2 nad limitem za každé prodané auto.

Volkswagen omezuje nabídku vozů se spalovacím motorem a přestavuje více továren na vırobu elektrickıch vozů. Už dříve uvedl, že přísnější emisní cíle v unii ho donutí do roku 2030 zvıšit podíl prodeje hybridních a elektrickıch aut v Evropě na 60 procent z předchozího cíle stanoveného na 40 procent.

Volkswagen uvedl, že dodávky elektrickıch aut do zemí EU, Británie, Norska a na Island loni zvıšil více než čtyřnásobně na 315 400 vozů. To z něj dělá jedničku na trhu s elektrickımi vozy v západní Evropě se zhruba čtvrtinovım podílem.

Němečtí konkurenti Daimler a BMW již oznámili, že se jim díky vyššímu prodeji elektrickıch aut limity CO2 podařilo splnit.

Volkswagen v roce 2015 přiznal, že podváděl s emisními testy u vozů s naftovım motorem. Skandál automobilku stál na pokutách a opravách vozů více než 30 miliard eur. Většinu zaplatila v USA, uvedla agentura Reuters.