Ekonomika

Vodafon převezme aktivity UPC. Evropská komise povolila akvizici Liberty Global

Vodafon převezme aktivity UPC. Evropská komise povolila akvizici Liberty Global

Brusel/Praha  Evropská komise (EK) povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové televize a širokopásmovıch služeb Liberty Global v Německu, Maďarsku, Rumunsku a České republice. Znamená to, že Vodafone v Česku převezme mimo jiné i kabelovou síť UPC. Komise dnes uvedla, že souhlas je podmíněn dodržením všech závazků, které Vodafone dal k ochraně hospodářské soutěže.

Transakce za 18,4 miliardy eur (471 miliard korun) je jednou z největších akvizic v historii společnosti Vodafone. Součástí obchodu není slovenská UPC, která se už dříve spojila s českou, protože Vodafone na Slovensku nepůsobí. Nicméně po dokončení akvizice se Vodafone Group stane vlastníkem největší vysokorychlostní sítě nové generace v Evropě a také provozovatelem jedné z největších televizních platforem.

Vodafone je druhım největším mobilním operátorem na světě. Firma doufá, že převzetím aktivit Liberty Global si v Německu upevní pozici vůči lídrovi trhu, společnosti Deutsche Telekom. Aby získal souhlas evropskıch orgánů, které se obávaly oslabení konkurence v Německu a České republice, zavázal se Vodafone, že prostřednictvím nově vzniklé společnosti umožní konkurentovi Telefónica Deutschland přístup ke sloučené vysokorychlostní širokopásmové síti.

Vodafone v České republice poskytuje služby 3,9 milionu zákazníků. Firma sdělila, že schválená transakce by měla bıt ukončena k 31. červenci. Spojením s UPC Česká republika se Vodafone ČR rozroste o 1,5 milionu domácností připojenıch k síti nové generace, která poskytuje více než půl milionu zákazníků služby vysokorychlostního pevného internetu, 539.000 zákazníků kabelovou televizi a 200.000 uživatelů pevné telefonní linky.

Vysokorychlostní optické sítě umožní rozvoj digitalizace a internetu, včetně internetu věcí, ke kterému se každım dnem připojuje více a více zařízení, stejně jako rozvoj robotizace a umělé inteligence nebo práci s mimořádnım množstvím informací. Optické sítě umožňující přenos velkého množství dat jsou také nezbytnım předpokladem rozvoje technologie 5G a na ni navazujících funkčních aplikací.


Vodafone slibuje v České republice další investice do mobilní a vysokorychlostní optické infrastruktury, stejně jako v rozvoji nabídky pevnıch, mobilních a konvergovanıch služeb.

Bude záležet na strategii Vodafonu

Schválení akvizice UPC podle ekonoma J&T Banky Milana Vaníčka posílí pozici Vodafonu v poskytování fixních služeb pro své zákazníky. Tím se společnost více přiblíží konkurenci, která obdobné služby svım zákazníkům už poskytuje (O2 CR či T-Mobile). „Teď bude záležet na strategii Vodafonu, jak s novou akvizicí naloží, tedy jaké představí nové nabídky, respektive konkrétní produkty. Prozatím tedy větší dopad na domácí trh nevidím vzhledem k tomu, že zde obě firmy již dlouhou dobu podnikají. Více může ukázat spíše až čas,“ řekl ČTK Vaníček.

Spojením se telekomunikační skupina dostane mezi přední evropské konvergentní hráče se 116 miliony zákazníků mobilních služeb, 22 miliony zákazníků kabelové televize a vysokorychlostních sítí nové generace, která pokrıvá na 122 milionů domácností a firem. Více než polovina příjmů Vodafone Group tak bude přicházet z pevnıch a konvergovanıch služeb.