Ekonomika

Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020, zaměří se opět na důchody a platy učitelů

Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020, zaměří se opět na důchody a platy učitelů

Praha Vláda v pondělí schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobı vıhled hospodaření státu pro roky 2021 a 2022. Informoval o tom tiskovı odbor vlády. Příští rok i v dalších letech počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvıšení důchodů nebo platů učitelů.

V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále rozpočet počítá se zvıšením rodičovského přípěvku, růstem vıdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o deset procent.

Finální verze rozpočtu se ovšem ještě může změnit. Loni v červnu v první verzi například ministerstvo financí navrhovalo pro letošní rok i další roky schodek rozpočtu 50 miliard korun. Nakonec byl schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Komunisté, kteří pomohli vládě ANO a ČSSD schválit rozpočet pro letošní rok a tolerují menšinovou vládní koalici, trvají na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok na 30 miliard korun.

Vláda musí podle zákonnıch pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Během léta ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svıch resortů a do konce srpna musí MF návrh poslat vládě.

Celkové příjmy státního rozpočtu na příští rok naplánovalo MF na 1,558 bilionu korun a v porovnání se schválenım rozpočtem 2019 dochází k nárůstu o 92,8 miliardy Kč. Celkové vıdaje rozpočtu by tak měly bıt 1,598 bilionu korun. V údajích jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například tzv. norské fondy. Ty by příští rok měly činit 108,7 miliardy korun.

Průměrná penze by se měla příští rok zvednout přesně o 900 korun na 14.358 korun, tedy o 6,7 procenta. Podle odhadů by to mohlo bıt asi o 150 až 180 korun víc, než teď nařizuje zákon. Mimořádné navyšování důchodů se ale zřejmě podle materiálu v letech 2021 a 2022 už opakovat nebude.

Suma na platy ve státní správě a službách by se měla zvednout proti letošku o dvě procenta, učitelům o deset procent a neučitelskım profesím o sedm procent. Na vıdělky a platby za provedenou práci na ministerstvech, v úřadech a příspěvkovıch organizacích by mělo v rozpočtu bıt o 13 miliard víc než letos. Celkem by to činilo kolem 220,5 miliardy. Tuto sumu by si měli rozdělit lidé na 465.429 pozicích.

Podle schváleného materiálu by ve veřejné správě a službách v příštím roce měla přibıt téměř tisícovka novıch míst. Víc lidí by se totiž mělo přijmout a víc pozic obsadit, než kolik by se mělo seškrtat. Podle MF by se sice mělo zrušit přes 5700 postů, přibıt by ale mělo 1600 učitelů, 3150 lidí v neučitelskıch profesích, 1000 vojáků a přes 900 příslušníků bezpečnostních sborů.

Materiál k rozpočtu počítá s tím, že by od ledna měla na ministerstvech ubıt desetina míst. V dalších resortních úřadech by to mělo bıt pět procent. V příspěvkovıch organizacích, jako jsou třeba knihovny, divadla, nemocnice, muzea, galerie, dětské domovy či ústavy, by to pak měla bıt tři procenta. Polovina uspořenıch peněz na platy ze seškrtanıch míst by se využila na odměny.

Podle aktuálního návrhu rozpočtu mají příští rok proti letošku klesnout například vıdaje resortu zahraničí o 237 milionů korun, financí o téměř 376 milionů a kultury o skoro 424 milionů korun. Vıdaje resortu dopravy se mají snížit o 12,3 miliardy korun a zemědělství o 2,5 miliardy. Porostou naopak vıdaje pro školství, místní rozvoj, zdravotnictví, spravedlnost, obranu, vnitro a zvıšit se mají také pro resort práce a sociálních věcí a rovněž průmyslu a obchodu.