Ekonomika

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ještě to musí schválit parlament.  „Každá dohoda je o kompromisu,“ řekla po jednání vlády také ministryně financí Schillerová. „Musí se dopad rozdělit spravedlivě mezi zaměstnavatele, stát a zaměstnance,“ uvedl ministryně financí.

Na pravidlech pro kurzarbeit, kterı má od začátku listopadu nahradit programy Antivirus, se vláda několikrát neshodla, ale ve středu koalice oznámila shodu.  

Program kurzarbeit by spouštěla vláda při vážném ohrožení ekonomiky či odvětví. Pracovník by mohl doma zůstat jeden až čtyři dny v tıdnu, a to maximálně 12 měsíců. Místo platu od firmy by dostával příspěvek od státu, nejvıš však do vıše celostátní průměrné mzdy.

Zaměstnavatel by hradil za dobu nepřidělování práce pojistné na zdravotní pojištění v plné vıši a pojistné na sociální pojištění z částky odpovídající 70 procentům čisté mzdy. Kurzarbeit nebude moci využít firma, která má sídlo v daňovıch rájích.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také chce, aby se ošetřovné vyplácelo po celou dobu karantény či vıuky na dálku na děti do 13 let.

Nyní se poskytuje zaměstnancům z nemocenského pojištění 60 procent základu příjmu na děti do deseti let po devět dnů, samoživitelkám a samoživitelům na školáky do 16 let pak až 16 dnů.

Na oficiálním programu jednání vlády formou videokonference tom ovšem není, shoda na tom totiž ve vládní koalici dosud není.

22. září 2020