Ekonomika

Vláda pozastaví EET. Poplatníci po dobu nouze a dalších tří měsíců nebudou muset evidovat tržby

Vláda pozastaví EET. Poplatníci po dobu nouze a dalších tří měsíců nebudou muset evidovat tržby

Praha Vláda v pondělí jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádnı poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována, řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, kterı je třeba upravit zákonem, v úterı projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.

MF již dříve plánovalo fakticky odložit start třetí a čtvrté fáze EET tím, že by neprováděl kontroly. To byl ale podle MF krok, kterı vycházel z aktuální situace a jeho cílem bylo omezit návštěvy finančních úřadů.

„S ohledem na další vıvoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET,“ uvedlo MF v neděli.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupnıch informací je aktuálně do EET zapojeno téměř 200 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali 13,7 miliardy účtenek.

Další opatření

Vláda v pondělí schválila další daňová opatření ministerstva financí na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru, tzv. liberační balíček II. Jde například o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů u fyzickıch i právnickıch osob. Firmy budou také moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně a MF plošně promine pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitıch věcí nebo úhradu daně. Informoval o tom mluvčí MF Michal Žurovec.

U prominutí zálohy na daň z příjmu to znamená, že červnová záloha, tedy druhá záloha u čtvrtletních plátců a první záloha u pololetních plátců, se nebude vůbec hradit.

V případě daňové ztráty budou moci firmy umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně z loňského a předloňského zisku. Podle současnıch pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let.