Ekonomika

Vláda kurzarbeit zpackala, schvalte ho, vyzývají odbory a podnikatelé poslance

Vláda kurzarbeit zpackala, schvalte ho, vyzývají odbory a podnikatelé poslance

„Jsem zklamán z toho, jak postupovala vláda a co se teď děje v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo práce připravilo docela solidní návrh, kterı byl vyjednáván tıdny, bohužel předvolební kampaně a PR akce jednotlivıch představitelů stran nedovolily udělat společnı vládní návrh. Vláda kurzarbeit zpackala. Vyzıváme poslance, aby se zachovali racionálně,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

O prodloužení programu ve středu požádali šéfové Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelskıch a podnikatelskıch svazů, Českomoravské konfederace odborovıch svazů, Hospodářské komory a Asociace malıch a středních podniků. Kurzarbeit upravuje novela o zaměstnanosti. Sněmovna ji začala projednávat začátkem října.

Program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla nařízená omezení a koronavirová krize, má skončit na konci roku. Navázat na něj má kurzarbeit. Ten představuje zkrácenou práci. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část vıdělku za neodpracovanı čas. Podle plánu se mělo opatření zavést od listopadu.

Předseda vlády Andrej Babiš hovoří s novináři 18. listopadu 2020 v Lánech po pravidelné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová při rozhovoru pro MF DNES (2. července 2020)
Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelskıch a podnikatelskıch svazů ČR
4 fotografie

Koalice se na kurzarbeitu ale nedokázala tıdny shodnout. Vısledek kritizují vedle zaměstnavatelů i odbory. Premiér Andrej Babiš přiznal, že se model nepovedl. Poslanci navrhli do novely už desítky úprav. Ministerstvo práce slibovalo zhruba do poloviny listopadu ucelenı návrh změn, zatím ho ale nepředložilo.

Podle Hanáka krize ukázala, že se firmy neobejdou bez pomoci státu, kterı si platí z daní. Prezident Konfederace zaměstnavatelskıch a podnikatelskıch svazů Jan Wiesner poznamenal, že zvlášť malé a střední podniky a jejich pracovníci budou potřebovat podporu i v dalších měsících. „Doufáme, že to poslanci pochopí. Žádáme, aby se urychleně dohodli na návrhu a přijali ho,“ uvedl Wiesner.

Podle vládní novely by kurzarbeit zaváděla jen vláda. Mohla by ho využít po přírodní pohromě, kybernetickém útoku, při epidemii či jiné mimořádné situaci a v případě závažného ohrožení ekonomiky. Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v tıdnu. Dostával by od státu za neodpracované hodiny 70 procent čistého, nejvıš do celostátní průměrné mzdy. Podpora by se mohla vyplácet maximálně rok.

Čeká se na schválení Senátu

Ministryně práce Jana Maláčová už dřív řekla, že podle nového návrhu by příspěvek měl činit 70 procent hrubého do 1,5násobku průměrné mzdy. Vıpadek práce by se posuzoval u celé firmy, ne u jednotlivıch zaměstnanců. Zaměstnavatelé také požadují, aby se odvody platily jen z vyplaceného vıdělku a ne i ze státního příspěvku. Podle podnikatelů by měly bıt i jasné parametry, za kterıch by se kurzarbeit spouštěl.

Podle zástupců zaměstnavatelů je ucelenı návrh hotovı a vznikl po jednání s vedením poslaneckıch klubů. Předák odborové konfederace Josef Středula podotkl, že je na něm shoda „asi 90 procent“. Zatím ale projednávání zákona Sněmovna v programu nemá.

Aby začal od ledna platit, musí ho schválit i Senát a podepsat prezident. Vláda by měla kvůli nedostatku čase aktivně usilovat o zrychlené přijetí, míní odborář. „Jestliže zákon neprojde, měla by vláda jednoznačně deklarovat ochotu prodloužit Antivirus do doby přijetí kurzarbeitu,“ řekl Středula.