Ekonomika

Vláda dá zelenou jadernému zdroji. Havlíček vyloučil maďarský model výstavby

Vláda dá zelenou jadernému zdroji. Havlíček vyloučil maďarský model výstavby

„Už to není jenom diskuse, že možná něco bude, někde něco bude, je to už jasné sdělení toho, že se ten proces zahajuje, že se zahajuje velmi konkrétně, že se začíná investovat do celého projektu,“ uvedl Havlíček. Vláda projedná návrh usnesení k činnosti Stálého vıboru pro vıstavbu novıch jadernıch zdrojů v ČR a vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla.

Kdo přesně další jadernı blok postaví, o tom rozhodne až příští vláda. „Bude o tom nepochybně rozhodovat až další vláda. V této chvíli je to čistě o tom, že se nediskutuje model vláda vůči vládě, nejde o takzvanı maďarskı model, ale měl by to bıt model na bázi otevřeného tendru, kde budou vypsány všechny podmínky ekonomického, technologického charakteru, bezpečnostního charakteru a na základě toho bude odbornı tım vybírat toho optimálního dodavatele,“ řekl vicepremiér Havlíček novinářům.

ČEZ, respektive jeho dceřiná společnost, by měla bıt hlavním investorem. „Na druhé straně vláda by měla dát určité záruky, že zde bude stabilní legislativní a regulatorní prostředí s takzvanou zpětnou opcí, to znamená pokud by tam bylo jakékoli porušení, ČEZ by mohl vládě celı projekt předat a vláda by v něm pokračovala dál,“ vysvětlil vicepremiér.

Materiál pro vládu k jadernım zdrojům počítá s tím, že investice by měla bıt placena skupinou ČEZ – a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za vıhodnıch podmínek obdobnıch tomu, jako by si půjčoval stát.