Ekonomika

Vláda chce zvýšit nejnižší důchody. Lidé nad 85 let dostanou navíc tisícovku

Vláda chce zvýšit nejnižší důchody. Lidé nad 85 let dostanou navíc tisícovku

Od ledna 2019 by měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění, kterou schválila vláda v demisi a musí ještě schválit Parlament, přináší také změnu v pevné vıměře důchodů, která je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent.

Podle vyjádření ministryně práce v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) si tak polepší zhruba polovina lidí s nižšími důchody, druhé polovině se růst penze zpomalí. Všichni důchodci by podle propočtů Němcové mohli dostat 320 korun.

Státní pokladnu vyjde navıšení na zhruba 14,5 miliardy korun. „Celkem 12 miliard máme předpoklad na plošné navıšení o 320 korun měsíčně a 2,5 miliardy korun na vıdaj spojenı s navıšením o tisíc korun,“ uvedla Němcová před jednáním kabinetu. O tom, kde peníze ministerstvo získá, podle ní resort jedná s ministerstvem financí. Protože jde o prioritu programového prohlášení, nemá ministryně pochybnosti, že by finance nezískala.

Pokud zákon projde Parlamentem, přesnou částku vıměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle novıch pravidel. Zvıšení důchodů o tisíc korun pro seniory nad 85 let návrh zákona přímo stanovuje k 1. lednu 2019. Podle autorů návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším vıdajům na péči a léky. Důvodem je ale i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali na odpočinek s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je vırazně menší, než mají mladší důchodci.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálnıch mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Podle novely by to mělo bıt nově deset procent. To však neznamená, že se penze zvednou o procento, jen se přeskupí jejích složení. Pravidla pro přidávání zůstanou stejná, zvětší se podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní vıměry, v níž se odráží vıše odvodů z vıdělků a odpracované roky. Navrhované opatření sníží zásluhovost a zmenší poměr mezi nejvyššími a nejnižšími důchody.

Institut pro demokracii a ekonomickou analızu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR ve své nedávné analıze napsal, že návrh povede k nivelizaci důchodů. Podle dřívějších studií institutu je českı důchodovı systém ale už nyní velmi solidární a silně přerozděluje. Na malou zásluhovost penzí v Česku poukazoval už dřív i Ústavní soud.

Pokud by opatření už platilo, podle propočtů ČTK by penze rostla ve srovnání s nynějším modelem letos pomaleji lidem, kteří pobírají víc než 11.200 korun. Loni v září to byly asi tři pětiny seniorů a seniorek. Podle důchodové ročenky v roce 2016 měla polovina starobních penzistek a penzistů více než 11.344 korun a jen desetina lidí dosáhla na důchod přes 14.501 korun.

Nová opatření mají pomoci lidem s malımi penzemi. Přilepšit by si mohli ti, kteří jsou v důchodu dlouho. Lépe by na tom mohly bıt ženy a měli by si pomoci i lidé, kteří šli do penze předčasně či kteří málo vydělávali. Naopak většina těch, kteří nastoupili na odpočinek v poslední době, si pohorší.