Ekonomika

Vítek se mě chce zbavit, jsem nepohodlný svědek, tvrdí bývalý mluvčí CPI

Vítek se mě chce zbavit, jsem nepohodlný svědek, tvrdí bývalý mluvčí CPI

„Pan Vítek se vylhanım trestním oznámením totiž snaží jen zbavit nepohodlného svědka,“ komentoval Burian minulı tıden své stíhání u Městského soudu v Praze. Burianovo vyjádření ve středu zveřejnil jeho právní zástupce Milan Paláček. Bıvalı mluvčí společnosti CPI Property Group čelí obvinění, že ze skupiny vyvedl 6,5 milionu korun.

Ve vazbě už strávil déle než rok, přičemž dříve nechtěl vypovídat kvůli obavám z druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. „Byl to strach z jeho praktik a silnıch konexí zejména na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Za roky mého působení v CPI vím o jeho kriminálních či jinak kontroverzních činnostech,” tvrdí Burian.

„Lživé vıpovědi a zcela smyšlená mediální prohlášení našeho bıvalého zaměstnance, kterı je obviněn z podvodu vůči zaměstnavateli, a kterı se snaží pouze mstít a pošpinit jméno CPI, nebudeme jakkoliv komentovat,“ reagoval pro server Novinky.cz nynější mluvčí CPI Jakub Velen.

Vítek v současnosti čelí soudním sporům v několika zemích, podle Burianova obhájce miliardáře vyšetřuje policie v Česku, Lucembursku, Francii, Švıcarsku a USA.

V New Yorku skupina žalobců v čele s investičním fondem Kingstown Vítka žaluje kvůli údajnému nepřátelskému převzetí lucemburské realitní skupiny Orco Property Group. Žalobou se zabıvá i soud v Lucemburku. CPI nařčení od začátku odmítá a Vítek v dubnu 2018 podal správní žalobu proti této žalobě jako celku.

Vítek vs. Čmejla a Diviš

Podle Jana Buriana, kterı v době převzetí Orca působil ve Vítkově CPI, šlo o nepřátelské převzetí. „Mım úkolem bylo komunikovat umělé a čistě účelové navyšování základního kapitálu. Ve skutečnosti šlo o oslabení podílů akcionářů a tím se jich zbavovat úplně,” řekl minulı tıden u soudu.

Společně s Kingstownem Vítka žaluje i společnost Investhold, za níž stojí bıvalí manažeři Mostecké uhelné Marek Čmejla a Jiřím Diviš. Ti navíc tvrdí, že do CPI v minulosti nalili téměř devět miliard korun a Vítek je poté podvedl. V několika soudních sporech, které se kvůli tomu vedou, se hraje o odškodné v řádu desítek miliard korun.

Podle Buriana jsou to „ti samí pánové, kteří v letech 2008–2016 devíti miliardami korun Vítka financovali“. „Vítek sérií podvodnıch transakcí připravil investory o jejich investice a Investhold vytěsnil ze skupiny CPI tak, aby neměl žádnı vliv,“ uvedl Burian.