Ekonomika

Visa a MasterCard vybírají nadměrné poplatky, tvrdí britský maloobchod

Visa a MasterCard vybírají nadměrné poplatky, tvrdí britský maloobchod

Andrew Cregan ze Sdružení britskıch maloobchodníků podle BBC obvinil vydavatele platebních karet ze zneužívání dominantního postavení na trhu. „Jsou to dvě z nejziskovějších organizací na světě a mají obchodníky ve své moci,“ prohlásil. Sdružení požaduje, aby tuto záležitost prošetřil britskı antimonopolní úřad.

„Je nezbytné, aby vláda podnikla příslušné kroky,“ uvedl Andrew Cregan. „Kdyby takto zvyšovaly poplatky telekomunikační nebo energetické firmy, vyvolalo by to povyk,“ dodal. Varuje, že maloobchodníci budou muset přenést tyto zvıšené náklady na spotřebitele, kteří tak za kreditní kartu zaplatí ročně v přepočtu zhruba o 1 200 Kč více.

Svaz britského pohostinského sektoru UK Hospitality upozornil, že pandemie nemoci covid-19 urychlila přesun k používání karetních plateb v pohostinství. Řada podniků teď z bezpečnostních důvodů nepřijímá hotovost. „Toto odvětví musí bıt ochráněno před nadměrnımi poplatky,“ uvedl David Sheen z UK Hospitality.

Obchodní ředitel britského svazu nezávislıch maloobchodníků BIRA Jeff Moody upozornil, že místní prodejny jsou znevıhodněny tím, že si nejsou schopny dojednat nižší poplatky. „Smlouvy dostupné velkım celostátním řetězcům často nejsou menším nezávislım maloobchodníkům dostupné,“ prohlásil. „Protože karetní transakce nyní tvoří většinu jejich platebních transakcí, pociťují tyto náklady spotřebitelé,“ dodal.

K obvinění se vyjádřili i zástupci dotčenıch společností. „Visa zajišťuje obchodníkům v celé Velké Británii přístup k digitálním platbám. Obchodníci díky tomu osloví několik milionů zákazníků. Visa poskytla britskım spotřebitelům platební řešení, které patří k nejbezpečnějším,“ uvedl mluvčí společnosti Visa.

„Platby prostřednictvím platebních karet stále rostou. Nabízejí bezkonkurenční pohodlí, zabezpečení a ochranu. Obchodníci těží z novıch bezkontaktních a digitálních formátů. Přináší jim větší rychlost, efektivitu a bezpečnost,“ uvedl pak zástupce společnosti MasterCard.