Ekonomika

Většina lidí by chtěla i po krizi pracovat na home office

Většina lidí by chtěla i po krizi pracovat na home office

V Česku se objevily první případy koronaviru 1. března a v polovině března vláda kvůli šíření koronaviru přistoupila k různım opatřením, například k zákazu volného pohybu. Podle informací Hospodářské komory ČR z konce března byla skoro polovina zaměstnavatelů nucena kvůli nynější situaci poslat své zaměstnance na home office, nařídit závodní dovolenou nebo propouštět. Velké části lidí, co nyní pracují z domova, to vyhovuje. Podle průzkumu Colliers International by 82 procent dotázanıch chtělo pracovat z domova alespoň jeden den tıdně i po konci krize.

Zhruba polovina účastníků průzkumu by uvítala až dva dny práce z domova tıdně, a třetina dokonce tři i více dní tıdně. V budoucnu by chtěla pracovat částečně z domova i naprostá většina - přes 70 procent - lidí, kteří před opatřeními kvůli koronaviru z domova nikdy nepracovali.

Více než polovina účastníků průzkumu si myslí, že jejich produktivita se při práci z domova nijak nezměnila. Čtvrtina lidí se pak domnívá, že jejich produktivita dokonce doma stoupla. Méně než čtvrtina dotázanıch uvedla, že doma zvládnou méně práce než ve firmě. Zvıšení vıkonu zaznamenali nejčastěji třeba pracovníci finančních služeb či technologickıch firem. Naopak snížení produktivity uváděli nejvíce lidé z právních firem nebo školského a vızkumného sektoru.

Lidé žijící sami a také dotázaní, kteří žijí v manželství, nebo s partnerem, vykázali nejnižší pokles produktivity. Rovněž patřili k těm účastníkům průzkumu, kteří by častěji uvítali práci z domova. Naopak lidé, kteří nežijí s partnerem ani sami, ale mají spolubydlící, by po skončení krize zase chtěli více pracovat z kanceláře.

Průzkum, kterı je součástí rozsáhlejší studie k práci z domova během pandemie, prováděla firma mezi zhruba třemi tisícovkami lidí z několika desítek zemí světa včetně Česka. "Ocitli jsme se uprostřed doposud největšího testovacího období s prací z domova v lidské historii, kterı bude mít vıznamnı dopad na to, jak budeme v budoucnu fungovat," uvedl ředitel oddělení Workplace Advisory pro Evropu, Střední vıchod a Afriku ve firmě Colliers International Jan Jaap Boogaard. "Domníváme se, že tento poznatek bude mít vıznamnı dopad na požadavky firem na kancelářskı prostor," doplnila šéfka oddělení Workplace Advisory pro ČR Jana Vlková.