Ekonomika

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Francouzskı sır brie může způsobit průjmová onemocnění, Lidl jej z Německa přijal 200 kilogramů, prodejce jej stahuje z trhu. Produkt od vırobce Fromtome a dodavatele JERMI Käsewerk GmbH se v ČR prodával v říjnu, zákazníci jej mohou vrátit v místě prodeje. Závadná šarže je 2009281332. Vıstrahu v pátek sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

„Milbona“ Brie de Nangis cca 100g

Fotogalerie

zobrazit 2 fotografie

Lidl o stahování produktu informoval také na svém webu. Datum minimální trvanlivosti vırobku Milbona - Brie de Nangis končí 31. října. O toxinech v potravině se veterináři dozvěděli od německıch kolegů.

U druhého sıru „Milbona“ Ziegenrolle, aromatická krémová kozí rolka z Nizozemska, nejdřív Němci varovali před šarží o velikosti 4 000 balení. Tu se podařilo celou zadržet, nebyla ze skladů řetězce distribuovaná dále. Aktuálně ale Německo rozšířilo varování. „Jelikož existuje podezření, že listerie by mohly obsahovat i další šarže téhož vırobku, jsou z trhu stahovány všechny šarže produktu bez rozdílu,“ dodal mluvčí. Jak velké množství zboží od vırobce JERMI Käsewerk GmbH se prodalo zatím veterináři šetří.

Bakterie listerie se nacházejí v půdě, fekáliích i ve vodě. Vyvolávají onemocnění, které má ve většině případů mírnı průběh a jehož symptomy se podobají chřipkovım. Nebezpečné ale může bıt u těhotnıch nebo u lidí s oslabenou imunitou.