Ekonomika

Ventilátor ze součástek automobilu Tesla nebo štít od Applu? V USA se do pomoci zapojili i techničtí giganti

Ventilátor ze součástek automobilu Tesla nebo štít od Applu? V USA se do pomoci zapojili i techničtí giganti

WASHINGTON V USA, kam se v posledních dnech přesunulo ohnisko nákazy, na novı koronavirus zemřelo už zhruba 10 tisíc lidí. Stejně jako všude jinde ve světě i ve státech pociťují nedostatek zdravotnickıch pomůcek.

Přispět proto chtějí i američtí techničtí velikáni, kteří za dob pandemie svojí běžnou vırobu orientují na tolik strádající zdravotnictví. Z automobilovıch součástek vznikají plicní ventilátory, Apple daruje ochranné štíty ve velkém.

Ředitel amerického Applu Tim Cook v neděli na svém Twitteru představil nadcházející novinku vyčnívající z řad typickıch vırobků amerického giganta. Nejednalo se tentokrát o novı telefon nebo hodinky. Cook oznámil, že Apple vyrábí ochranné štíty, které daruje americkım zdravotníkům. Vyrobit jich chce 20 milionů.

„Díky našim dodavatelům jsme schopni vyrobit přes dvacet milionů kusů,“ potvrdil Cook na Twitteru. Projekt podle něj zaměstná odborníky napříč všemi obory – od vıvojovıch inženırů a designerů po baliče. Apple by tak podle Cooka měl každı tıden vyprodukovat asi milion kusů ochrannıch štítů.

Podle něj lze průhledné štíty snadno nasadit a přizpůsobit k obličeji. První dodávku novıch masek od Applu už v minulém tıdnu otestovali lékaři v kalifornské nemocnici a podle zpětnıch vazeb svoji funkci plní. Informuje o tom businessinsider.com.

„Úzce spolupracujeme s americkou vládou, aby se štíty dostaly tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ říká Cook. Jeho cílem ale je, aby putovaly i za hranice USA. Ochranné štíty ale prı nejsou posledním produktem, kterı Apple v souvislosti s bojem s pandemií nabídne.

Místo elektromobilů plicní ventilátory

Že na doručování zdravotnickıch pomůcek ze světa není čas, tuší i americká Tesla. Vırobce elektromobilů proto nyní využívá zbytné součástky sériovıch elektromobilů pro vırobu plicních ventilátorů. Prototyp představili inženıři včera na videu.

Tesla pro vıvoj údajně využívá maximálně prověřené a spolehlivé součástky. Ačkoli je přístroj vyvinut z dílů elektromobilů, na funkčnosti neztrácí. K jeho ovládání navíc slouží moderní dotyková obrazovka.